Aktualności
Kurt Julius Goldstein nie żyje. Zmarł działacz Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego
Kurt Julius Goldstein, były więzień niemieckich obozów i honorowy prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO), zmarł w wieku 93 lat w Berlinie.
Goldstein urodził się w 1914 roku w rodzinie żydowskiej w Niemczech. W młodości był komunistą. Po dojściu Hitlera do władzy wyjechał z Niemiec. Walczył przeciw oddziałom generała Franco w hiszpańskiej wojnie domowej. Po wojnie osiadł we Francji. Podczas II wojny światowej, w 1942 roku, został deportowany przez Niemców do obozu Auschwitz. W obozach spędził ponad dwa i pół roku. Został wyzwolony w kwietniu 1945 roku w KL Buchenwald. Po wojnie mieszkał w NRD. Był dziennikarzem i szefem radia we wschodnich Niemczech. W 1976 roku związał się z MKO.
Goldstein był odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi RFN. Był także honorowym obywatelem Hiszpanii.
MKO został założony w 1952 roku przez byłych więźniów obozu Auschwitz. Do jego zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji holokaustu.