Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka

ps
23-01-2023

Zapraszamy do udziału w 25. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka. Jego organizatorami są Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach i Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.

 

W konkursie wziąć udział mogą uczestnicy placówek wychowania pozaszkolnego oraz uczniów wszystkich typów szkół. Celami konkursu jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz oraz upamiętnianie Ofiar obozu. Zadaniem uczestników jest wyrażenie w formie plastycznej własnych refleksji, nawiązujących do słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. W tym roku szczególną uwagę poświęcany osobie Zofii Posmysz (numer obozowy 7566), Ocalałej z Auschwitz, pisarki i scenarzystki, autorki m.in. „Pasażerki” oraz „Wakacji nad Adriatykiem”.

„Grupy przybywające do Oświęcimia pytają, co zrobić, by uniknąć powtórzenia tej historii? Odpowiadam im, aby nie dali się uwieść ideologiom, których źródłem jest pycha, poczucie wielkości, wyższości, pogarda dla gorszego gatunku. Owocem tego są twory takie jak Auschwitz. Przestrzegam młodych ludzi: bądźcie czujni także wobec tych, którzy nienawidzą innych tylko dlatego, że nie myślą tak samo jak oni. Ale nie odpłacajcie im tym samym: nienawiścią. Przywołujcie w pamięci słowa Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los...”.
(Zofia Posmysz)

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: 11-15 oraz 16-21 lat. Technika prac jest dowolna, w tym także fotografia i grafika komputerowa (z wyłączeniem malarstwa na szkle). Szczegółowe informacje znaleźć można w regulaminie konkursu.

Na prace konkursowe czekamy do 17 lutego 2023 roku. Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa, w której znajdą się artyści plastycy, historycy, pracownicy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.