Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Konferencja metodyczna: Sinti i Romowie. Wykluczenie – Zagłada – Pamięć | 23-25 sierpnia

MCEAH
13-06-2024

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza na konferencję metodyczną dla nauczycieli "Sinti i Romowie. Wykluczenie – Zagłada – Pamięć", która odbędzie się w Miejscu Pamięci 23-25 sierpnia.

 

Wydarzenie jest organizowane w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą likwidacji tzw. Zigeunerlager w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorach gazowych w Auschwitz II-Birkenau zamordowano ok. 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu.

Osią dyskusji będzie tematyka historii i tragedii ludności romskiej w czasie II wojny światowej. Uczestnicy będą mogli także zapoznać się z nowymi materiałami oraz propozycjami edukacyjnymi MCEAH i WCiES.

Spotkanie wpisuje się w cykl corocznych konferencji metodycznych organizowanych dla nauczycieli z całej Polski. Do udziału zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych (wymóg formalny), którzy będą mieli możliwość wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie konferencji w codziennej pracy edukacyjnej.

PEŁNY PROGRAM KONFERENCJI

Osoby, które chcą wziąć udział w konferencji, prosimy o wypełnienie formularza online. Formularz zostanie uruchomiony 17 czerwca 2024 r. o godz. 8.00.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 czerwca. Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie kolejności nadsyłanych zgłoszeń po spełnieniu wymagań formalnych. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie wysłana do 5 lipca 2024 r.

Organizatorzy zapewniają wyżywienie podczas konferencji oraz nocleg dla osób przyjezdnych w pokojach dwuosobowych (za wyjątkiem osób mieszkających w gminach ościennych). Uczestnicy pokrywają koszty transportu i ubezpieczenia.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorkami wydarzenia w MCEAH: .

O losie ok. 23 tysięcy Romów i Sinti deportowanych do Auschwitz opowiada nasza lekcja internetowa oraz jeden z odcinków podcastu „O Auschwitz”. 

Pliki do pobrania