Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

IX Marsz Żywych

09-05-2000

Ponad 5 tys. młodych Żydów, w tym niewielka grupa ocalałych z Holocaustu, oraz kilkuset Polaków wzięło udział w IX Marszu Żywych. W uroczystościach upamiętniających ofiary Holocaustu uczestniczyli także prezydenci: Izraela - Ezer Weizman i Polski - Aleksander Kwaśniewski.

Pochód przeszedł drogą wiodącą z byłego obozu Auschwitz pod ruiny komór gazowych w byłym obozie Birkenau. Prezydent Weizman mówiąc o Holocauście powiedział: "W środku XX wieku trwał ten mord latami. Umożliwiły go również i obojętność tych, którzy stali z boku, i milczenie morderców, tych, których radowało cierpienie innych, i kolaborantów, i szmalcowników. I właśnie dlatego ja chcę ponownie oddać, w tym miejscu, honory odważnym, sprawiedliwym synom narodu polskiego i innych narodów, którzy odczuwali ból prześladowanych, którzy narażali życie swoje i swoich bliskich i dawali im kromkę chleba i szklankę wody, którzy udzielali schronienia".

Prezydent Kwaśniewski powiedział m.in.: "Jestem z wami w waszym bólu i refleksji.... Nie możemy dopuścić i nie dopuścimy aby ktokowiek, czy chodzić będzie o grupę ludzi czy o całe narody, był kiedykolwiek zagrożony zagładą".

Prezydent wezwał też młodych Żydów aby odrzucili historyczne uprzedzenia i "ujrzeli w Polakach przyjaciół". Marsz, zorganizowany przez izraelskie Ministerstwo Edukacji po raz pierwszy w 1988 odbywa się corocznie w Dzień Pamięci o Shoah