Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Inauguracja krajowego Instytutu Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii

ps
08-10-2020

W Logroño we wspólnocie autonomicznej La Rioja 6 października oficjalnie ogłoszono powstanie krajowego Instytutu Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii, który będzie wspierał w tym kraju działania podejmowanie przez Dyplomację Pamięci Muzeum Auschwitz.

 

Wystawa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”
Inauguracja...
Przemawiający podczas inauguracji Instytutu Auschwitz-Birkenau
Inauguracja...
Piotr Cywiński i Enrique de Villamor
Inauguracja...
Ambasador Marzena Adamczyk podczas konferencji na inaugurację Instytutu
Inauguracja...
Ambasador Marzena Adamczyk oraz twórcy Instytutu Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii
Inauguracja...
Luis Ferrero i Piotr Cywiński
Inauguracja...

W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział m.in. przedstawiciele władz wspólnoty La Rioja, prezydent Logroño Pablo Hermoso de Mendoza Gonzales, ambasador RP w Hiszpanii Marzena Adamczyk, dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński, kierująca Dyplomacją Pamięci w Muzeum Auschwitz oraz prezes Instytutu Auschwitz-Birkenau Maria Ossolińska, a także Luis Ferrero, dyrektor hiszpańskiej firmy Musealia, producenta wystawy "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko". Pracami Instytutu w Hiszpanii kierować będzie Enrique de Villamor y Soraluce, który od stycznia 2020 r. jest także Konsulem Honorowym Miejsca Pamięci w Hiszpanii.

– Żeby dobrze łączyć pamięć o historii z teraźniejszością i przyszłością, potrzebujemy zakorzenić edukację w środowiskach lokalnych. Doświadczenia Hiszpanii w I połowie XX w. – w porównaniu do większości kontynentu europejskiego – były bardzo odmienne. Mimo to Hiszpanie stanowili przed pandemią koronawirusa jedną z największych grup odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Stąd utworzenie Instytutu w Hiszpanii oraz jego oddziałów w różnych regionach jest bardzo ważnym etapem w budowaniu Dyplomacji Pamięci – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Będziemy starali się wspomagać nie tylko rządy poszczególnych regionów w Hiszpanii, ale też uniwersytety, fundacje, instytucje publiczne i prywatne w opracowywaniu narzędzi edukacyjnych dotyczących zarówno historii Auschwitz, jak i współczesnych zagadnień związanych z ochronią praw człowieka. Chcemy ostrzegać przed niebezpieczeństwami ideologii nienawiści, rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii czy populizmu. Mamy nadzieję, że nasze działania będą przyczyniać się do kształtowania postaw obywatelskiego zaangażowania w duchu odpowiedzialności – powiedział Enrique de Villamor, założyciel Stowarzyszenia na rzecz Kultywowania Tradycji i Kultury Europejskiej (APTCE),

– Instytut będzie ważnym narzędziem dla naszych nauczycieli i młodzieży. Szkolenie nauczycieli w zakresie pokojowego zarzadzania konfliktami ma kluczowe znaczenie, jednakże jest to rzadko praktykowane. My musimy uczyć nowe pokolenia wartości, szacunku dla innych i życia w różnorodnym środowisku. Dlatego takie miejsce, jak Instytut Auschwitz-Birkenau jest bardzo ważne – powiedział dyrektor Departamentu Edukacji rządu La Rioja Pedro Urunela Najera.

– Dzięki tym, którzy chcieli utrwalać pamięć tuż po wojnie, dzisiaj dysponujemy narzędziami i doświadczeniem, które mogą pomóc w budowie demokratycznej wspólnoty. Odpowiedzialnością Polski jest tłumaczenie tej historii. Cieszę się bardzo z chęci instytucji lokalnych do współpracy na rzecz tego celu – powiedziała ambasador Marzena Adamczyk.

W Logroño otwarto także wystawę „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum i przetłumaczona na język hiszpański prezentuje wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu Auschwitz, ale też genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce. Ta sama wystawa jest prezentowana również w historycznym wnętrzu schronu przeciwlotniczego w Guernice.

– W celu realizowania idei Dyplomacji Pamięci planujemy budowanie ogólnoświatowej sieci osób i instytucji zaangażowanych w utrwalanie pamięci o Auschwitz, Holokauście i ofiarach tych zbrodni.  W tym celu powołujemy honorowych ambasadorów i konsulów Miejsca Pamięci oraz planujemy powstawanie lokalnych instytutów krajowych, które będą ze sobą współpracowały. Muzeum będzie je wspierać od strony merytorycznej. Bardzo cieszę się, że Instytut Auschwitz-Birkenau powstał w Hiszpanii tak szybko, pomimo utrudnień związanych z pandemią – podkreśliła Maria Ossolińska, prezes Instytutu Auschwitz-Birkenau.

W planach hiszpańskiego Instytutu Auschwitz-Birkenau są przede wszystkim działania edukacyjne skierowane do uczniów hiszpańskich szkół ponadpodstawowych i uniwersytetów, ale także szkolenia dla nauczycieli, wsparcie dla projektów naukowo badawczych oraz organizacja wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz.

– Chociaż mamy siedzibę w regionie La Rioja, planujemy stworzyć także oddziały lokalne w pozostałych regionach autonomicznych. Pozwoli to na opracowanie projektów edukacyjnych na skalę ogólnokrajową – dodał Enrique de Villamor.

Instytut Auschwitz-Birkenau podejmuje współpracę międzynarodową i oferuje, w ścisłej współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau liczne projekty kulturalno-społeczno-edukacyjne. Celem Instytutu jest budowanie i ciągłe poszerzanie sieci osób zaangażowanych w działania dyplomacji pamięci w Muzeum Auschwitz i docieranie do tych, którzy w Miejscu Pamięci nigdy nie byli. Działania te Instytut podejmuje we współpracy z instytucjami zajmującymi się tematyką Holokaustu i Zagłady na świecie, instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi, stowarzyszeniami, z osobami zaangażowanymi w tę problematykę.

Wspólnie z Instytutem Auschwitz-Birkenau Muzeum buduje sieć honorowych ambasadorów i konsulów Miejsca Pamięci w różnych krajach. Powstawanie lokalnych Instytutów jest kolejnym krokiem, niezwykle ważnym dla tworzenia co raz to większej sieci współpracy.