Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Inauguracja cyklu spotkań „Wokół historii Auschwitz”

MCEAH
05-05-2022

„Wokół historii Auschwitz” to nowy projekt edukacyjny Muzeum Auschwitz adresowany do mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy są zainteresowani pogłębianiem swojej wiedzy na temat dziejów niemieckiego nazistowskiego obozu oraz losów różnych grup deportowanych do Auschwitz. Na pierwsze spotkanie zapraszamy już 21 maja.

 

– Niemal pięć lat funkcjonowania obozu na trwałe zmieniło sposób postrzegania Oświęcimia i jego okolic. Pamięć o zbrodniach, które zostały dokonane w czasie okupacji w Auschwitz, jest obecna wśród lokalnych mieszkańców – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Lokalny wymiar historii Auschwitz – realia czasów okupacji, wysiedlenia mieszkańców, aktywność firmy IG Farbenindustrie, a także pomoc niesiona więźniom przez Polaków mieszkających w pobliżu tzw. strefy interesów obozu – zostanie zaprezentowany na tworzonej obecnie nowej wystawie polskiej. O tym i wielu innych płaszczyznach działalności Muzeum, takich jak edukacja, badania naukowe, czy konserwacja, będziemy mówić podczas naszych spotkań – dodał Andrzej Kacorzyk.

Program spotkania 21 maja:

10.00-11.00 | Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – misja i działalność

11.15-14.45 | Zwiedzanie Miejsca Pamięci z przewodnikiem

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Będą odbywały się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz online lub telefonicznie: 33 844 81 21. Na zgłoszenia czekamy do 18 maja.

Spotkania w ramach projektu „Wokół historii Auschwitz” będą odbywały się raz w miesiącu i poświęcone będą różnym zagadnieniom związanym z historią obozu oraz funkcjonowaniem Muzeum. O tematach i dokładnych terminach będziemy informować z wyprzedzeniem.