Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Historie zapisane w przedmiotach” – sesja edukacyjna online, 20 marca 2023 r.

ps
09-03-2023

„Historie zapisane w przedmiotach” to tytuł sesji edukacyjnej online, która odbędzie się 20 marca 2023 r. Będzie ona tłumaczona symultanicznie na język angielski.

 

Podczas sesji zostaną wyświetlone filmy wyjątkowej serii dokumentalnej „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” przygotowanej we współpracy Telewizji Polsat i Muzeum Auschwitz. Filmy – poprzez autentyczne przedmioty związane z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady - ukazują przerażającą skalę zbrodni, ogrom cierpienia ofiar, ale też siłę oporu więźniów.

Podczas sesji opowiemy również o jednej z najnowocześniejszych na świecie pracowni konserwatorskich oraz o przechowywaniu historycznych przedmiotów, których na co dzień nie oglądają odwiedzający.

Program

16.00-16.10 | Otwarcie sesji
Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
 
16.15-16.45 | Perspektywa Zbiorów – przedmioty z indywidualnymi historiami
Agnieszka Sieradzka, Zbiory Muzeum

16:50-17.20 | Perspektywa konserwacji - odkrywanie i zachowywanie pamięci o ofiarach
Andrzej Jastrzębiowski, Pracownie Konserwatorskie

(podczas poszczególnych części prezentowane będą fragmenty dokumentu)

17.30-17.45 | Założenia filmu a wyzwania Pamięci po przekroczeniu progu XXI wieku
Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina

17.45 -19.00 | Fragment filmu dokumentalnego „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” z komentarzem twórców

Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online, prosimy przesyłać do 19 marca 2023 r. Po tym terminie otrzymają Państwo e-mail z linkiem do udziału w spotkaniu.

Każdy odcinek filmu serii dokumentalnej „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” ukazuje dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz przez pryzmat niezwykłych miejsc i przedmiotów skrywających w sobie poruszające historie, ważne dla zachowania pamięci o ofiarach i stanowiące przestrogę dla kolejnych pokoleń.