Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Edukatorzy z Izraela w Miejscu Pamięci

03-08-2013

Grupa 25 edukatorów z Izraela wzięła udział w specjalistycznym seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które odbyło się w dniach 21 lipca — 1 sierpnia. Jego organizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, które ściśle współpracuje z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie.

— Wśród uczestników seminarium byli przede wszystkim liderzy grup izraelskich, którzy przyjeżdżają do Polski, a także do Miejsca Pamięci Auschwitz z różnymi grupami odwiedzających — powiedziała Alicja Wójcik, koordynatorka seminarium ze strony MCEAH. — W tegorocznej grupie znaleźli sie również nauczyciele oraz psycholog pracująca z osobami, które nie mogą się uporać z traumą Holokaustu. Tworząc program tegorocznego seminarium, znaleźliśmy w nim miejsce na prezentację projektów, które zakończyły się w tym roku, tzn. na prezentację nowej wystawy rosyjskiej w bloku 14, wystawy żydowskiej w bloku 27, a także prezentację założeń Generalnego Planu Konserwacji — dodała.

Grupa spędziła w Oświęcimiu siedem dni. Oprócz specjalistycznego zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, goście z Izraela mieli także okazję zobaczyć teren byłego podobozu w Jawiszowicach, jak również pozostałości po obozie Auschwitz III-Monowitz. Grupa poznała także przedwojenną historię oświęcimskich Żydów podczas wizyty w synagodze Chewra Lomdei Misznajot oraz na cmentarzu żydowskim. Ważną częścią seminarium był udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary Marszu Śmierci w Miedźnej koło Oświęcimia, oraz przejazd wzdłuż jednej z tras tzw. Marszów Śmierci z Oświęcimia do Gliwic, podczas którego grupa zapoznała się z powojennymi upamiętnieniami ofiar ewakuacji obozu.

W programie seminarium znalazły się także wykłady poświęcone m.in. losom różnych grup ofiar Auschwitz, roli obozu w nazistowskim programie zagłady europejskich Żydów, załodze SS w KL Auschwitz, ale także edukacji prowadzonej dziś w Miejscu Pamięci, czy też nauczaniu o Holokauście w Polsce.

Edukatorzy spędzili również dzień na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie wysłuchali wykładów poświęconych wspólnej polsko-żydowskiej historii społecznej i politycznej oraz współczesnym kontaktom polsko-żydowskim. W programie wizyty w Krakowie było także zwiedzanie muzeum w Fabryce Schindlera, Collegium Maius, Sukiennic, oraz terenów getta na Podgórzu.

W części wyjazdowej seminarium uczestnicy odwiedzili zarówno miejsca bezpośrednio związane historią Żydów oraz z Zagładą, jak i miejsca związane z historią Polski. Edukatorzy byli m.in. w byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, poznawali także żydowską historię Wrocławia, a także zapoznali się z działalnością Bramy Cukermana w Będzinie. Seminarium zakończyło się w Warszawie, gdzie goście odwiedzili tereny byłego getta, cmentarz żydowski oraz Żydowski Instytut Historyczny.

Uczestnicy seminarium na terenie Miejsca Pamięci Gross-Rosen Fot. Magdalena Urbaniak
Uczestnicy...
Uczestnicy seminarium w czasie zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz Fot. Magdalena Urbaniak
Uczestnicy...