Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Edukatorzy Yad Vashem w Miejscu Pamięci Auschwitz

25-07-2011

W dniach 10-21 lipca 2011, 21 edukatorów z Izraela uczestniczyło w kolejnej już edycji dwunastodniowego seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które zorganizowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W tegorocznym seminarium dużą część grupy stanowili pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem, przewodnicy przyjeżdżający z młodzieżą izraelską do Polski, a także pracownicy różnych działów Instytutu.

W zróżnicowanym programie seminarium znalazły się: specjalistyczne zwiedzanie studyjne terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau, zwiedzanie terenów byłych podobozów Jawischowitz i Monowitz, uzupełnione o wykłady pracowników Muzeum Auschwitz oraz gości zaproszonych specjalnie na seminarium, m.in. ks. prof. Grzegorza Ignatowskiego, prof. Marka Kuci czy dr. Annymarii Orla-Bukowskiej.

Wiele spośród wykładów poświęconych było wspólnej polsko-żydowskiej historii społecznej i politycznej oraz współczesnym kontaktom polsko-żydowskim. Podczas seminarium uczestnicy spotkali się z byłym więźniem Auschwitz Wilhelmem Brasse, odwiedzili Dział Zbiorów, Konserwacji i Archiwum, a także wymienili się poglądami i doświadczeniami z przewodnikami Muzeum podczas wspólnego spotkania.

W części wyjazdowej seminarium uczestnicy odwiedzili miejsca bezpośrednio związane historią Żydów oraz z Zagładą. Edukatorzy byli m.in. w byłym obozie zagłady w Bełżcu i Sobiborze, odwiedzili synagogę w Łańcucie, ohel cadyka Elimelecha w Leżajsku, kirkuty w Lublinie oraz tereny getta w Warszawie. Program obejmował również miejsca związane z historią i kulturą Polski, takie jak: Pałac w Pszczynie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie czy Zamek Królewski na Wawelu.

Pamięć Auschwitz — jej znaczenie dla Żydów i Polaków. Auschwitz w zbiorowej pamięci w Polsce i na świecie

Seminaria organizowane dla edukatorów z Izraela w ramach wymiany edukatorów. Program obejmuje m.in. specjalistyczne zwiedzanie terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau oraz wykłady i warsztaty poświęcone historii niemieckiej okupacji w Polsce, historii obozu Auschwitz, a także kwestiom konfliktów pamięci polskiej i żydowskiej, stosunkom polsko-żydowskim oraz historii politycznej i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce po 1989 r. Uczestnicy seminariów odwiedzają też inne miejsca pamięci w Polsce, m.in. tereny byłego obozu na Majdanku oraz ośrodka zagłady w Bełżcu.

Edukatorzy Yad Vashem
Edukatorzy Yad...