Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Edukatorzy w Yad Vashem

10-12-2010

W dniach 14-26 listopada 2010 r. odbyło się seminarium dla polskich nauczycieli i edukatorów w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Wzięło w nim udział 25 pracowników i przewodników Muzeum oraz innych Miejsc Pamięci, a także nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadginazjalnych, edukatorów i trenerów z różnych ośrodków zaangażowanych w edukację o Holokauście i historii II wojny światowej.

Uczestnicy seminarium wysłuchali wykładów oraz uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych m.in. przez rabina Yishayahu Baloga, dr. Gideona Griefa, dr. Simcha Epsteina oraz Yarona Karola Beckera oraz Orit Margaliot. Tematy wykładów były różnorodne: Istota judaizmu, Od antysemityzmu do ideologii nazistowskiej, Tożsamości w społeczeństwie izraelskim oraz kultura, społeczeństwo izraelskie i Holokaust.

Oprócz wykładów uczestnicy mieli możliwość spotkania z ocalałymi: Genją i Nachomem Manor, Aloną Frankel oraz księdzem Romkiem Jaakowem Wekslerem Waszkinelem.

Uczestnicy zwiedzili także kampus Yad Vashem, w tym: dolinę Gmin i Synagogę, nowe Muzeum Historyczne oraz Archiwum, Bibliotekę, Centrum Pedagogiczne, Centrum Wizualne oraz Galerię Sztuki. W programie znalazły się również podróże studyjne, m.in. po Jerozolimie, wyjazd studyjny na Masadę, do Nazaretu, zwiedzanie okolic Jeziora Galilejskiego oraz Kafarnaum. Ważną częścią programu była wizyta w synagodze podczas uroczystości szabasowych, jak również spotkanie z młodzieżą i nauczycielami w liceum realizującym program spotkań z polską młodzieżą. Kolejne seminarium planowane jest pod koniec roku 2011.

Seminarium „Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów polskich — Holokaust” jest organizowane wspólnie przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu od 1993 r. Projekt ten jest ważnym elementem wieloletniej współpracy obu instytucji, której istotną częścią jest wspólna działalność edukacyjna. Dotychczas w seminariach wzięło udział blisko 500 nauczycieli, edukatorów i przewodników.

Polscy edukatorzy w Yad Vashem. Fot. Marta Berecka
Polscy edukatorzy w...