Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dziecięcy bucik i walizka – rodzinna historia zachowana w przedmiotach

ps
17-05-2022

Wyjątkowego odkrycia dokonano w Zbiorach Miejsca Pamięci. W jednym z dziecięcych bucików odnaleziono dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki. Okazało się także, że w Muzeum zachowała się także walizka należąca do jej wujka.

 

Bucik Věry...
Štěpánka Vohryzkovą...
Ślady odnalezione...
Max Vohryzek,...
Walizka Františka...
František Aufrecht....

– Opieka nad historycznymi przedmiotami należącymi do ofiar obozu to ciągłe zwiększanie bezpieczeństwa warunków ich przechowywania. Podczas umieszczania tych szczególnych obiektów w specjalnych opakowaniach ochronnych bardzo dokładnie analizujemy i weryfikujemy wszelkie ślady pozostawione przez ich właścicieli – powiedziała szefowa Zbiorów Elżbieta Cajzer.

Wewnątrz jednego z bucików odnaleziono imię i nazwisko dziecka, a także oznaczenie transportu i numer, pod którym nazwisko zarejestrowano na liście transportowej.

– Bucik należał do Věry Vohryzkovej, urodzonej w styczniu 1939 r. W maju 1942 r. dziewczynka została osadzona w getcie w Theresienstadt utworzonym przez Niemców w pobliżu Pragi. Do obozu Auschwitz deportowano ją w grudniu 1943 r. razem z matką, Štěpánką Vohryzkovą oraz starszym o dwa lata bratem Jiřím. Wszyscy zginęli w obozie – powiedziała Hanna Kubik ze Zbiorów.

Wcześniej, w lipcu 1942 r., w Auschwitz zginął także ojciec dziewczynki – Max Vohryzek, właściciel dużej fabryki dziewiarskiej w Dačicach. W Archiwum zachowała się jego obozowa fotografia rejestracyjna oraz dokument potwierdzający zgon.

– Dzięki prowadzonym równolegle kompleksowym badaniom, polegającym na analizie śladów pozostawionych przez właścicieli waliz należących do osób deportowanych do obozu, powiązaliśmy bucik dziewczynki z walizką należącą do jej wujka – dodała Hanna Kubik.

František Aufrecht urodził się w marcu 1908 r. W styczniu 1944 r. został osadzony w getcie Theresienstadt, a we wrześniu 1944 r. został deportowany do obozu Auschwitz. Zginął w obozie Dachau w kwietniu 1945 r., na miesiąc przed wyzwoleniem.

To drugi taki przypadek, kiedy udało się powiązać ze sobą różne, stanowiące pozostałość obozową obiekty, jakimi są waliza i dziecięcy bucik. W 2020 r. zidentyfikowano bucik należący do Amosa Steinberga oraz walizkę jego ojca, Ludvika.