Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dyplomaci z Ameryki Łacińskiej w Miejscu Pamięci

agjus
28-06-2013

Blisko 50 osób wzięło udział w seminarium im. Raphaela Lemkina, organizowanym przez Instytut Auschwitz dla Pokoju i Pojednania (AIPR) we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Wśród uczestników byli dyplomaci i przedstawiciele rządów państwa Ameryki Łacińskiej, m.in. Argentyny, Chile, Paragwaju, Meksyku, Brazylii, Wenezueli, Kolumbii.

Tematem przewodnim seminarium było zapobieganie zbrodniom ludobójstwa we współczesnym świecie. Uczestnicy m.in. zwiedzili tereny Miejsca Pamięci Auschwitz, zapoznali się z zagadnieniami koncepcji ludobójstwa i masowych zbrodni oraz tego, w jaki sposób „przeciętni” ludzie stają się oprawcami i zbrodniarzami.

— Poznanie historii KL Auschwitz, zetknięcie się z oryginalnym miejscem historycznym to punkt wyjścia do dalszych rozważań na temat zapobiegania konfliktom oraz zbrodniom ludobójstwa — powiedziała Marta Berecka, kierownik Sekcji Programowej MCEAH. — Dla uczestników, którzy reprezentują rządy poszczególnych państw, bardzo ważna jest także możliwość poznania konkretnych rozwiązań prawnych podejmowanych i skutecznie realizowanych w innych krajach — dodała Berecka.

Istotnym elementem seminarium były rozważania na temat tego, jakimi narzędziami prawnymi umożliwiającymi zapobieganie ludobójstwu, dysponuje współczesne prawodawstwo. Ważną częścią był także wykład dotyczący zaangażowania sił Narodów Zjednoczonych w zapobieganie konfliktom na świecie.

Seminaria im. Raphaela Lemkina

Celem seminariów Auschwitz Center for Genocide Prevention jest uwrażliwienie pracowników rządowych średniego szczebla z całego świata na problem ludobójstwa, w tym jego polityczne, ekonomiczne i humanitarne konsekwencje. Pomysłodawcą i sponsorem tych seminariów jest nowojorski filantrop Fred Schwartz. Pierwsze seminarium odbyło się w 2008 r.

Uczestnicy seminarium podczas oprowadzania po terenie Miejsca Pamięci. Fot. B. Bartyzel
Uczestnicy...
Seminarium im. Raphaela Lemkina dla dyplomatów z Ameryki Łacińskiej. Fot. agjus
Seminarium im....