Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Czy Oświęcim jest rozwojowy? Konferencja na temat problemów miasta.

31-10-2000

– To miasto zaczyna tracić swój status, nie jest rozwojowe. Rząd i parlament mogą wykonać konkretne zadania dla jego mieszkańców - powiedział wicemarszałek senatu Marcin Tyrna, który był jednym z gości konferencji poświęconej problemom Oświęcimia, wynikającym z sąsiedztwa z byłym niemieckim obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

O tych problemach lokalne władze samorządowe mówią już od dawna, ale faktyczne zainteresowanie i pomoc ze strony rządowej było, według nich, niewystarczające. Stąd pomysł prezydenta Oświęcimia, Józefa Krawczyka, aby zwołać swoisty "okrągły stół", jak nazywali gospodarze konferencji wczorajsze spotkanie. Oprócz władz powiatu, miasta i gminy wiejskiej Oświęcim, wzięli w niej udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, rządu, Sejmu, Senatu, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i wojewody.

- W Oświęcimiu, zdajemy sobie sprawę, że właściwe, bezkonfliktowe współistnienie miasta oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nie jest sprawą łatwą. To trzeba koniecznie zmienić. Miastu potrzebna jest przede wszystkim spokojna i godna egzystencja. Nie wolno rozdzielać problemów miasta od problemów Muzeum, nie wolno rozdzielać problemów związanych z działalnością Muzeum od problemów codziennego życia miasta i jego mieszkańców, a zwłaszcza ich konfliktować. Jak to należy zrobić, my tutaj w Oświęcimiu wiemy - twierdzi prezydent Krawczyk.

Aby łatwiej było ich unikać w przyszłości dyrekcja Państwowego Muzeum przygotowała informację dotyczącą zasięgu i granic KL Auschwitz i innych miejsc historycznych. Jest ich w sumie 21, a na liście znalazła się m.in. garbarnia, w której działa kontrowersyjna dyskoteka. - Muzeum nie chce przeszkadzać, nie chce być ciężarem, przeciwnie - możemy stać się dobrym partnerem w sprawach działań rozwojowych - powiedział dyrektor muzeum Jerzy Wróblewski.

Minister Piotr Stachańczyk, pełnomocnik rządu ds. OSPR, zapowiedział kontynuację programu w przyszłym roku. Na ten cel przewidziano 4,5 mln zł. Jego aktualizacja na lata 2001-2007 i finansowanie z budżetu państwa było jednym z wniosków przyjętych po konferencji. Drugim jest rozważenie wprowadzenia zadań rządowych do zagospodarowania terenów wokół muzeum zgodnie z sugestiami jego dyrekcji.

BK, 31 październik 2000 r., Dziennik Polski