Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie” — seminarium dla edukatorów

19-07-2010

25 edukatorów z Izraela wzięło udział w dwunastodniowym seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” organizowanym w dniach 18-29 lipca przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wśród uczestników seminarium byli pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, przewodnicy oprowadzający grupy w jego muzeum historycznym, przewodnicy przyjeżdżający z młodzieżą izraelską do Polski, a także edukatorzy z innych izraelskich ośrodków edukacyjnych.

W programie seminarium znalazły się m.in. specjalistyczne zwiedzanie terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau oraz byłych terenów podobozu Jawischowitz, wykłady i warsztaty poświęcone historii niemieckiej okupacji w Polsce, historii obozu Auschwitz, a także kwestiom konfliktów pamięci polskiej i żydowskiej, stosunkom polsko-żydowskim oraz historii politycznej i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce po 1989 r. Uczestnicy spotkali się także z Kazimierzem Smoleniem, byłym więźniem Auschwitz.

Goście zIzraela wzięli udział w warsztatach prowadzonych w Archiwum, Dziale Zbiorów, w Dziale Konserwacji Muzeum. Zapoznali się również z innymi miejscami pamięci w Polsce, m.in. odwiedzą teren byłego ośrodka Zagłady w Bełżcu, gdzie od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 500 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. Podczas seminarium uczestnicy, pracownicy Centrum Edukacji oraz przewodnicy muzealni mieli okazję wymienić poglądy i własne doświadczenia na temat edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Oprócz wykładów i wizyt w miejscach związanych z historią Auschwitz i Holokaustu, w programie seminarium uwzględniono także zwiedzanie miejsc związanych z historią i kulturą Polski, takich jak: Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

W seminariach organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau od 1993 roku wzięło dotychczas udział ponad 270 edukatorów z Izraela.

Rozpoczęcie seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birk
Rozpoczęcie...