Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz w literaturze” — konkurs rozstrzygnięty

12-06-2011

Zakończył się projektu edukacyjny „Auschwitz w literaturze”, którego uczestnikami byli uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych nr 4 w Oświęcimiu.

Projekt rozpoczął się w październiku 2010 r. W listopadzie do Oświęcimia przyjechała grupa teatralna „Scaena”, w skład której wchodzą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Jasieńcu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu. Młodzież wspólnie z oświęcimskimi uczniami odwiedziła tereny byłego obozu Auschwitz, miasto Oświęcim, uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w oświęcimskiej synagodze oraz obejrzała film pt. „Uciekinier” o byłym więźniu obozu Auschwitz — Kazimierzu Piechowskim. Następnie grupa teatralna zaprezentowała przedstawienie „Zapamiętaj imię moje”, opowiadające o historii więźniów obozów koncentracyjnych, której poszczególne sceny są przeplatane pieśniami o tematyce wojennej oraz pantomimą.

Pod koniec listopada Międzynarodowe Centrum Edukacji zorganizowało spotkanie z byłą więźniarką Auschwitz Batszewą Dagan, autorką publikacji wykorzystywanych w nauczaniu o Holokauście: „Co stało się w czasie Zagłady, opowieść w rymach dla dzieci, które chcą wiedzieć”, „Czika, piesek w getcie”, „Gdyby gwiazdy mogły mówić” oraz „Dziś płakała mi syrena”. Uczestnicy, wśród których byli także uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół, wysłuchali wykładu Batszewy Dagan na temat przekazywania dzieciom wiedzy na temat Holokaustu. Autorka opowiedziała również o swoich przeżyciach obozowych i ich odzwierciedleniu w swojej twórczości literackiej.

W części warsztatowej sesji uczniowie wzięli udział w zajęciach na wystawach narodowych znajdujących się w Muzeum oraz w prelekcjach prezentujących historię obozu Auschwitz i Holokaustu. W trakcie warsztatów poświęconych analizie wierszy Batszewy Dagan uczniowie poznali zasady pisania analizy, jej miejsce wśród tekstów literackich, konstrukcję i cele jej powstawania.

Końcowym etapem projektu „Auschwitz w literaturze” był konkurs na najlepszą analizę wiersza Batszewy Dagan z tomiku poezji „Błogosławiona bądź wyobraźnio przeklęta bądź!”. Analizę, która zajęła I miejsce, publikujemy poniżej. Tekst opublikowany zostanie także w lipcowym wydaniu miesięcznika „Oś”, wydawanego przez Muzeum.

Laureaci konkursu:

Patrycja Piotrowska — I miejsce
Olga Kołacz — II miejsce
Marta Kubas — III miejsce
Katarzyna Piotrowska — wyróżnienie
RECENZJA Patrycji Piotrowskiej — POBIERZ

Uczestnicy projektu
Uczestnicy projektu