Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz — moja ziemia” po raz czwarty

20-05-2009

Zakończyła się kolejna edycja projektu „Auschwitz moja ziemia — historia i pamięć po 60 latach”. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu literackiego i fotograficznego oraz nauczycielom opiekującym się młodzieżą biorącą udział w projekcie. Spotkanie połączone było z wystawą prac.

Wątkiem przewodnim IV edycji projektu były „Utracone rodziny”, a temat konkursu brzmiał: „Nadzieja umiera ostatnia... Rodzina w obliczu Auschwitz i Zagłady”. Udział w projekcie wzięło 630 uczniów z 29 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Małopolski oraz ze Śląska. Na cały projekt złożyły się: konferencja dla nauczycieli, specjalistyczne zwiedzanie terenu byłego obozu, konkurs literacki i fotograficzny dla młodzieży oraz konferencja podsumowująca.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie otrzymali:

• W kategorii praca literacka: Paulina Lichota (ZS w Płazie), Katarzyna Jesionka (SZS-P nr 2 w Chełmku), Justyna Pająk (Gimnazjum w Zagórzu), Anna Babińska (PZ nr 11 w Kętach), Mateusz Bogacz (Gimnazjum w Żarkach), Katarzyna Hrabia (I LO w Olkuszu), Katarzyna Bałys (Gimnazjum Gminne w Rajsku) oraz Weronika Boduch (Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu).

• W kategorii praca fotograficzna: Małgorzata Kaleta (Gimnazjum Gminne w Płazie), Paulina Bieniek (ZSZ Tow. Salezjańskiego w Oświęcimiu), Dorota Wacławczyk (Gimnazjum w Rajsku) oraz Natalia Stawowy (Gimnazjum nr 1 w Brzeszczach).

— Celem konkursu było przede wszystkim poznanie historii — poprzez losy osób z najbliższej rodziny uczestnicy uczyli się o wielkiej tragedii, ale także o uniwersalnych wnioskach płynących z doświadczenia Auschwitz i Holokaustu — poinformowała Krystyna Oleksy, dyrektor MCEAH. — Elie Wiesel podczas konferencji na 60-lecie powstania Muzeum powiedział, że człowiek, który zapoznaje się z tą straszną historią, staje się innym i lepszym człowiekiem. W pracach młodzieży widać te zmiany i jest to bardzo pozytywny efekt całego projektu — dodała Krystyna Oleksy.

— Konkurs co roku przyciąga wielu młodych ludzi. W tym roku udało nam się wydać publikację, która zawiera zdjęcia nagrodzonych prac z ubiegłej i obecnej edycji. Znaleźć w niej można również wypowiedzi uczestników — powiedziała Alicja Bartuś z Fundacji MDSM. — Ze względu na duże zainteresowanie i wysoki poziom prac, zamierzamy kontynuować projekt także w przyszłym roku szkolnym — dodała Bartuś.

Organizatorami konkursu były: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Patronat medialny objął „Dziennik Polski”.

Wypowiedzi uczestników konkursu

„To moja ziemia, z której, bez względu na przeszłość, jestem dumna — aby to powiedzieć i chodzić z wysoko podniesionym czołem, trzeba wyzbyć się tchórzostwa i iść naprzód. Iść, ale robić krótkie przystanki dla chwil skupienia i wspomnień. Bez nich możemy zapomnieć, że jesteśmy ludźmi chroniącymi pamięć ludzi, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym”.
Aleksandra Malec, Gimnazjum nr 2 w Zaborzu

„Trudno oswoić się z myślą, że milionom ludzi ich plany, marzenia, wszystkie cele runęły w ułamku sekundy. Żaden z nas nie wyobraża sobie tego, gdyż po prostu nie jesteśmy w stanie pojąć, że takie sytuacje są możliwe. Nie wyobrażam sobie bólu, strachu i tej myśli, że cała rodzina śpi tuż obok. Wypędzone, małe dzieci były pozbawione poczucia bezpieczeństwa i tych najpiękniejszych chwil swojego dzieciństwa”.
Gabriela Nikiel, Gimnazjum w Bielanach

„Helena była moją prababcią. Była w KL Auschwitz. Gdyby jej nie wypuszczono, moja babcia, moja mama, ciocie i wujkowie oraz ja nie istniałybyśmy. Myślę, że nie jestem jedyną, która żyje dzięki cudowi”.
Anna Balicka, Gimnazjum nr 1 w Brzeszczach

Zakończyła się IV edycja konkursu
Zakończyła się IV...
Jedna ze zwycięskich prac, Małgorzata Kaleta
Jedna ze...