Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Auschwitz: historia, miejsce i ludzie – angielskojęzyczny podręcznik akademicki

ps
22-12-2021

Angielskojęzyczny podręcznik akademicki „Auschwitz: History, Place and People. An Academic Guide to the Camp Complex” to efekt zakończonego właśnie projektu „Witnessing Auschwitz. Living here” realizowanego przez Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Miejsce Pamięci Auschwitz oraz University of British Columbia z Vancouver.

 

W publikacji znajduje się kilkanaście artykułów autorstwa historyków Centrum Badań, Wydawnictwa i Projektów Edukacyjnych Muzeum Auschwitz, a także pracowników naukowych UBC. Dotyczą one najważniejszych zagadnień z zakresu historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, jak i współczesnych wyzwań pamięci o Auschwitz.

„Książka skupia się na historii, ludziach i miejscu. Przedstawia badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przez historyków Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednocześnie pokazując wagę nowych badań historycznych” – czytamy we wstępie autorstwa prof. Bożeny Karwowskiej z UBC.

– Projekt ten jest z jednej strony wynikiem wieloletniej współpracy Muzeum z uniwersytetem w Vancouver, a z drugiej strony wyrazem doskonałej współpracy badaczy i edukatorów Miejsca Pamięci Auschwitz z nauczycielami akademickimi i studentami z UBC. Powstałe w ramach projektu podręcznik i strona internetowa będą moim zdaniem stanowić odpowiednie źródło wiedzy o Auschwitz dostosowane do potrzeb odbiorców z krajów Ameryki Północnej i innych państw anglojęzycznych – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

„Przesłanie książki wykracza poza dostarczanie odbiorcom faktów historycznych. Sprzyja obywatelskiemu zaangażowaniu w tematykę Holokaustu i jego szerszych implikacji. Wszakże dla wielu Auschwitz stanowi nie tylko pomnik i symbol, ale także punkt odniesienie dla innych ludobójstw” – napisała w recenzji książki prof. Grażyna J. Kozaczka, była Prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego.

Wśród poruszonych w publikacji tematów są m.in. zasady nazistowskiej polityki rasowej w okupowanej Polsce, polscy więźniowie polityczni w Auschwitz, rola obozu w zagładzie Żydów, los sowieckich jeńców wojennych, obozowa załoga SS, wykorzystanie siły roboczej i ekspansja systemu obozowego Auschwitz, grabież mienia żydowskiego. Oprócz tematów historycznych, w książce znaleźć można artykuły dotyczące m.in. wagi nowych badań historycznych na temat Auschwitz, kwestii rozpowszechniania świadectw ocalałych w badaniach na temat historii, filozofii edukacyjnej MCEAH.

Publikacji, przygotowanej w formie papierowej oraz w formacie pdf do bezpłatnego pobrania, towarzyszy strona internetowa, na której zamieszczone zostały dodatkowe materiały edukacyjne z zakresu historii Auschwitz opracowane w większości przez studentów UBC. Współpracowali oni z historykami i edukatorami Miejsca Pamięci Auschwitz podczas seminariów „Witnessing Auschwitz” organizowanych przez wiele lat przez MCEAH we współpracy z UBC.

Projekt „Witnessing Auschwitz. Living here” został w całości sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2021”

Spis treści:

- The Principles of Nazi Racial Policies in Occupied Poland
- Polish “Political Prisoners” in Auschwitz: 1940-1945
- The Role of Auschwitz in the Holocaust
- The Sonderkommando in Auschwitz and the Revolt of October 7, 1944
- The Fate of Soviet POWs in Auschwitz
- Women in Auschwitz
- SS Personnel in Auschwitz
- Medical Experiments in Auschwitz
- The Complexity of the Category “Bystander”: The City of Oświęcim and Beyond
- The Exploitation of Labor and the Expansion of the Auschwitz Camp
- Plundering of Jewish Property in Auschwitz
- Evacuation, Liquidation, Liberation
- Surroundings of Auschwitz I: The Industrial Zone in Images
- Space and Narration of the Auschwitz Camp Complex
- Setting the Record Straight: The Importance of New Historical Research about Auschwitz
- Publishing: Preserving the Voices of Victims and Disseminating Historical Research
- The Teaching Philosophy of the International Center for Education about Auschwitz and the Holocaust: A Historical Perspective
- Memory in Place: A Memoir and Meditation on Family Histories of Displacement and Migration
 

Pliki do pobrania

auschwitz_-_history_place_and_people.pdf
auschwitz_-_history_place_and_people.pdf
Książka do pobrania w formacie PDF