Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Album „75 lat Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau”

ps
02-07-2022

„75 lat Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau” to tytuł albumu wydanego z okazji rocznicy utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Polsko-angielską publikację można pobrać w formacie PDF.

 

We wstępie dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński napisał: „75 lat Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau to przede wszystkim dzieje wzrastania świadomości, rozwoju i gruntowania pamięci o ofiarach KL Auschwitz. To historia odkrywana, badana, zgłębiana, rozpowszechniana i opowiadana wraz z rozwojem badań nad dokumentami, wraz z pojawianiem się coraz to nowych świadectw, wspomnień i relacji. To historia, która również wielokrotnie musiała być broniona przed różnymi zniekształceniami, zakłamaniami, rewizjonizmem i negacją”.

„To wreszcie powolne, ale coraz głębsze zrozumienie – nie tylko w Europie –­ że nie da się poważnie analizować czasów powojennych, nie uznając za punkt zwrotny w historii ludzkości właśnie tego ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na Żydach i na Romach, a także tak licznych zbrodni dokonanych na Polakach, jeńcach sowieckich i wielu innych niewinnych ludziach, deportowanych do obozu z tak licznych miejsc okupowanej Europy” – czytamy.

Album został podzielony na sześć rozdziałów: powstanie Muzeum, Ocalali w Miejscu Pamięci, zachowanie autentyzmu, edukacja i pamięć, wizyty oraz opiekunowie Miejsca Pamięci. Fotografiom ilustrującym wydarzenia z 75-letniej historii Muzeum towarzyszą cytaty z listów oraz wpisów do księgi pamiątkowej – głównie autorstwa liderów państw i organizacji międzynarodowych z całego świata – mówiące o roli i znaczeniu tego miejsca.

„75 lat to historia ludzi, bardzo konkretnych ludzi. Począwszy od osób ocalałych, które doprowadziły do utworzenia tego Miejsca Pamięci i kierowały nim przez pierwsze dekady, poprzez późniejszych pracowników Muzeum, ludzi już – coraz bardziej – powojennych, aż po dzisiejsze pokolenie muzealników, historyków, konserwatorów, edukatorów, archiwistów, kuratorów, pracowników administracji i ochrony tego wyjątkowego na mapie świata Miejsca” – napisał Piotr Cywiński.

Album zamyka kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Muzeum.

Publikację pobrać można ze strony internetowej Muzeum.

Pliki do pobrania

75_auschwitz_memorial_and_museum.pdf
75_auschwitz_memorial_and_museum.pdf
Album: 75 lat Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau