Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

74. rocznica wyzwolenia Auschwitz - zapowiedź

ps
30-11-2018

27 stycznia 2019 r. na terenie Miejsca Pamięci odbędą się obchody upamiętniające 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wizualnym symbolem rocznicy będzie praca byłego więźnia obozu Auschwitz Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę”.

W 2019 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę uruchomienia wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau bocznicy kolejowej wraz z rampą wyładowczą, która docierała niemal do komór gazowych i krematoriów II i III. Od połowy maja 1944 r. przyjeżdżały tam transporty Żydów kierowanych przez Niemców na natychmiastową Zagładę, m.in. z Węgier, getta Litzmannstadt, getta Theresienstadt, czy Słowacji. Tu także zatrzymywały się transporty Polaków z powstańczej Warszawy, wysłane do Auschwitz poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. „Uroczystości organizowane przez zespół Muzeum z wielkim oddaniem sprawie pamięci o ofiarach Auschwitz, niosą prawdę o niemieckich zbrodniach, która jest ostrzeżeniem dla współczesnych i przyszłych pokoleń” – napisał minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta w piśmie o informującym przyznaniu patronatu.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


 

 

RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW 74. ROCZNICY WYZWOLENIA AUSCHWITZ - 27 STYCZNIA 2019 R.

12.30 – obchody główne w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

14.00 – ceremonia upamiętniająca – modlitwa i oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

Kontakt:
e-mail: 27january@auschwitz.org

Informacje dla uczestników

Indywidualny dojazd lub dojście na miejsce obchodów nie będą możliwe.

Osoby posiadające zaproszenia zostaną tam przewiezione z parkingu znajdującego się w Oświęcimiu przy ul. Więźniów Oświęcimia 55, gdzie będzie można zostawić swoje samochody. Autobusy Muzeum będą kursować od godziny 11:15 do 11:45. Po zakończeniu obchodów wszyscy goście proszeni są o przejście spod Pomnika Ofiar w stronę Bramy Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Stamtąd autobusy przewiozą wszystkich na parking przy ul. Więźniów Oświęcimia 55.

UWAGA. Po godzinie 11:45 nie będzie możliwości dojazdu na miejsce obchodów.

Informacje dla osób nieposiadających zaproszeń

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane, które chcą wziąć udział w obchodach 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, będą mogły wejść do otwartego sektora dla publiczności zlokalizowanego na terenie odcinka BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Przebieg obchodów będzie można także śledzić na żywo w Internecie.

Prosimy o pozostawianie pojazdów na parkingu gminnym w Brzezince przy ul. Męczeństwa Narodów 14.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów osoby w sektorze dla widzów będą miały możliwość podejścia pod Pomnik i oddania hołdu Ofiarom.

Informacje dla mediów

Proces akredytacji został zakończony. 

Bezpośredni sygnał z obchodów będzie dostępny dla mediów przez satelitę. Wykorzystanie sygnału odbywa się na podstawie umowy licencyjnej.
Szczegóły na temat dostępu do sygnału satelitarnego: Ewa Borkowska +48 22 547 68 55, ewa.borkowska@tvp.pl; 

Informacje dla zwiedzających Miejsce Pamięci 27 stycznia 2019 r.

27 stycznia 2019 r. Miejsce Pamięci Auschwitz będzie udostępnione zwiedzającym z pewnymi ograniczeniami. Prosimy o dostosowywanie się do poleceń Straży Muzealnej, przewodników oraz pracowników Muzeum. Okolice Pomnika Ofiar oraz budynek tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau będą niedostępne dla odwiedzających.

Z uwagi na możliwość ewentualnych zmian prosimy o śledzenie informacji na stronie internetowej Muzeum.