Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz w mediach

06-05-2015

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau podsumowano działania medialne związane z 70. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz, która przypadała 27 stycznia 2015 roku. Na obchodach było obecnych przede wszystkim prawie 300 byłych więźniów z Polski i z wielu innych krajów świata. Słów świadków słuchali przedstawiciele władz Polski, a także liderzy ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych.

Tego dnia w Miejscu Pamięci obecni byli też delegaci diaspory żydowskiej, z Ronaldem Lauderem na czele. W obchodach uczestniczyło też wielu przedstawicieli instytucji zaangażowanych na całym świecie w pracę na rzecz pamięci o Zagładzie i niemieckich obozach koncentracyjnych.

– Bardzo zależało nam, aby ta rocznica wybrzmiała mocno w przekazie medialnym. Tak, by refleksja nad tragedią ofiar dotarła także to tych ludzi, którzy na co dzień nie zajmują się pamięcią, nie mają wystarczającej wiedzy historycznej, nie odczuwają cienia Auschwitz na własnej codzienności. – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum. – To ostatnia taka okrągła rocznica, podczas której mogliśmy wsłuchać się w słowa licznie zgromadzonych ocalałych. Chcieliśmy się do tego przygotować jak najlepiej – dodał Cywiński.

 

W Centrum Prasowym pracowało ponad 1000 dziennikarzy z całego świata. Fot. Marek Kocjan
W Centrum Prasowym...
Wydarzenia związane z 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz na specjalnej Mapie Pamięci
Wydarzenia związane...
70. rocznica wyzwolenia Auschwitz
70. rocznica...
70. rocznica wyzwolenia Auschwitz
70. rocznica...

Na wiele miesięcy przed 27 stycznia 2015 r. , Muzeum uruchomiło specjalną stronę poświęconą rocznicy, na której odnotowano prawie dwieście wydarzeń związanych z upamiętnieniem historii Auschwitz na wszystkich kontynentach. W programie wielu z nich znalazła się transmisja głównych obchodów z Birkenau. Przygotowano także specjalną stronę dla dziennikarzy, gdzie wyjaśniono podstawowe terminy i fakty z historii obozu, co pozwalało na uniknięcie błędów historycznych lub semantycznych związanych z dziejami Auschwitz.

Obchody upamiętniające 70. Rocznicę wyzwolenia odbywały się w ogromnym namiocie, w którym znalazła się Brama Śmierci obozu Birkenau.  Oficjalny telewizyjny sygnał, który transmitowany był na żywo na cały świat, wyprodukowała Telewizja Polska S.A. Skorzystało z tego ponad 250 telewizji z wielu krajów. Wedle zebranych danych, obchody oglądało na żywo ponad pół miliarda osób. Ponadto transmisja była dostępna w wersji HD na kanale internetowym YouTube. 

Na prośbę Muzeum firma Edelman PR, która ma swoje oddziały w prawie 50 krajach świata, podsumowała medialny wydźwięk 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz w prasie drukowanej. Treści publikowane w związku z tym wydarzeniem, a także relacje z samych obchodów upamiętniających, dotarły do ponad miliarda 752 milionów odbiorców.

– Pół roku przed rocznicą rozpoczęliśmy bardzo aktywną pracę z kilkudziesięcioma najważniejszymi agencjami informacyjnymi oraz najważniejszymi ośrodkami medialnymi na całym świecie. Chodziło nam o to, by nie czekać, aż zgłoszą się z prośbą o informacje, materiały czy wywiady, ale by wyjść im naprzeciw, proponować współpracę z dużym wyprzedzeniem, zachęcić do bardzo aktywnego relacjonowania tej rocznicy – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.

Wyjątkowym wydarzeniem była też podczas obchodów premiera piętnastominutowego filmu o historii Auschwitz wyprodukowanego specjalnie z tej okazji przez Stevena Spielberga.

W samym dniu 27 stycznia 2015 r., kilkanaście stacji telewizyjnych i agencji prasowych  zorganizowała swoje studia w bezpośredniej bliskości Miejsca Pamięci. Zostały dla nich wybudowane specjalne stanowiska do nadawania „na żywo”, a autentyczne pozostałości poobozowe w tle zostały specjalnie podświetlone, by nawet najpóźniejsze wydania wiadomości mogły być nadawane z Auschwitz. W Centrum Prasowym pracowało ponad tysiąc dziennikarzy z całego świata. Na potrzeby ich pracy została stworzona cała niezbędna infrastruktura, m.in. dla zapewnienia łączności internetowej, między terenami Auschwitz I i Birkenau położony został światłowód.

– Pragniemy podziękować wszystkim dziennikarzom, kamerzystom, dźwiękowcom, fotografom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przekazywanie opinii publicznej na całym świecie naszej wspólnej przestrogi z Auschwitz, za tak aktywne włączenie się w tą trudną, a jakże dziś potrzebną misję – podkreślił dyrektor Cywiński.