Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

2,1 miliona odwiedzających w 2017 r.

03-01-2018

2 miliony 100 tysięcy osób z całego świata odwiedziło w 2017 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum. To o prawie 50 tysięcy więcej niż w roku 2016, kiedy to po raz pierwszy frekwencja w Miejscu Pamięci przekroczyła 2 miliony.

 

W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (498 tys.), Wielka Brytania (339 tys.), USA (183 tys.), Włochy (115 tys.), Hiszpania (101 tys.), Niemcy (85 tys.), Izrael (83 tys.), Francja (74 tys.), Czechy (53 tys.) oraz Szwecja (44 tys.).

W 2017 r. znacznie wzrosła liczba odwiedzających z: Ukrainy (o 48 procent), Kanady (o 36 procent) oraz Grecji (o 32 procent).

Najbardziej wartościową formą poznania historii obozu jest zwiedzanie z jednym z ponad 300 edukatorów Muzeum w prawie 20 językach. O ich kompetencjach i jakości pracy świadczy to, że w ubiegłym roku aż 81 proc. odwiedzających, czyli prawie 1,7 miliona osób, zdecydowało się na ten rodzaj zwiedzania.

Osobom indywidualnym proponujemy zwiedzanie z przewodnikiem w specjalnie organizowanych grupach w jednym z 9 języków. W ubiegłym roku liczba korzystających z tej propozycji wzrosła w porównaniu do roku 2016 o ponad 10 procent i wyniosła 343 tys. osób. Dla zainteresowanych pogłębionym poznaniem tematyki dostępne są różne warianty rozszerzonego oprowadzania.

2 stycznia 2018 roku zaczął obowiązywać nowy regulamin zwiedzania oraz rezerwacji w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie imiennych Kart Wstępu na zwiedzanie indywidualne.

– Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie autentycznego i chronionego konserwatorsko historycznego miejsca przy tak dużej frekwencji. Przede wszystkim jednak zależy nam na zwiększeniu dostępności Miejsca Pamięci dla indywidualnych odwiedzających – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzaniem odnotowywaliśmy niestety przypadki rezerwowania i wykupywania kart w celach spekulacyjnych, co utrudniało wielu osobom indywidualnym możliwość zwiedzania Muzeum. Karty imienne powinny temu skutecznie zapobiec – dodał Kacorzyk.

Rezerwacji kart wstępu na zwiedzanie indywidualne – na zwiedzanie zarówno z edukatorem, jak i te bezpłatne bez edukatora – można dokonywać na stronie visit.auschwitz.org z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Rezerwacji na zwiedzanie grupowe można dokonywać z wyprzedzeniem sześciomiesięcznym poprzez wypełnienie specjalnego formularza na stronie visit.auschwitz.org. Ze względu na stabilność systemu rezerwacji, w jednym dniu każdy użytkownik będzie mógł przesłać maksymalnie 100 zgłoszeń. Cały regulamin dostępny jest tutaj.

Poza oprowadzaniem ogromnej liczby osób zwiedzających ważną częścią działań edukacyjnych Muzeum są specjalistyczne projekty edukacyjne. W 2017 r. we wszystkich programach Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wzięło udział niemal 17 tysięcy uczestników. Centrum koordynowało także działania ponad 400 wolontariuszy, praktykantów i stażystów z całego świata, którzy poprzez pomoc w codziennej pracy Muzeum poznają Miejsce Pamięci i jego historię.

Ważną częścią przekazu bezpośredniego są także media społecznościowe, których siła przekazu cały czas wzrasta. Dzięki nim każdego dnia w przestrzeni wirtualnej pojawiają się m.in. informacje historyczne, fotografie, opisy najważniejszych wydarzeń w Miejscu Pamięci. Prawie 250 tysięcy osób korzysta z muzealnego profilu na Facebooku, ponad 58 tysięcy obserwuje konto Muzeum na Twitterze, a 30 tysięcy na Instagramie. W 2017 r. na stronie www.auschwitz.org odnotowano ponad 33 miliony odsłon.