Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

1 milion 184 tysiące osób zwiedziło Miejsce Pamięci w 2022 r.

ps
04-01-2023

W 2022 r. Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 1 milion 184 tysiące osób. W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost, pamiętać jednak trzeba, że w okresie przed pandemią COVID-19 Muzeum odwiedzało rocznie ponad dwa miliony osób.

Odwiedzający w Miejscu Pamięci
Odwiedzający w...
Odwiedzający w Miejscu Pamięci
Odwiedzający w...
Teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Teren byłego obozu...
Frekwencje w latach 1959-2022
Frekwencje w latach...

Liczba odwiedzających jest mniej więcej o połowę mniejsza niż w czasie sprzed lockdownów związanych z COVID-19, ale sytuacja po pandemii zaczyna się powoli normalizować. Szczególnie ważne jest to, że ponad 90 procent odwiedzających poznawało historię Auschwitz podczas zwiedzania z edukatorami Muzeum – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

– Dzięki temu wizyta jest nie tylko doświadczeniem przejścia przez autentyczne miejsce. Daje ona też możliwość zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim, osobistej refleksji nad znaczeniem tej historii współcześnie, dla nas wszystkich. To szczególnie ważne, bowiem dziś widzimy i lepiej pojmujemy, jak bardzo potrzebujemy pamięci, będącej kluczem dla projektowania naszej przyszłości –podkreślił dyrektor Cywiński.

Obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 332 przewodników w 20 językach. Największą grupę odwiedzających w 2022 r. stanowiły osoby z Polski. Kolejnymi krajami, z których przyjeżdżali odwiedzający były: Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, USA, Hiszpania, Francja, Włochy, Słowacja i Ukraina. Dwie trzecie rezerwacji dokonywanych jest poprzez stronę visit.auschwitz.org, gdzie można również wesprzeć finansowo misję Miejsca Pamięci dzięki systemowi pay what you want.

Mimo iż ogólna frekwencja nie wróciła do poziomu sprzed pandemii, to znacznie wzrosła liczba uczestników pobytów studyjnych – poszerzonej formy wizyty z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi. W porównaniu do roku 2019, wzrosła ona o prawie 20 procent. Duży wpływ na to miały programy dofinansowania przyjazdów młodzieży szkolnej. Łącznie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało w ramach tych wizyt ponad 780 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych. Poza tym w MCEAH odbyło się wiele konferencji i seminariów.

– Po dwóch latach pandemii i wielu projektach prowadzonych wyłącznie online, mogliśmy wrócić do normalnego trybu pracy. Fakt, że liczba osób biorących udział w pogłębionych pobytach studyjnych, konferencjach i seminariach wzrosła tak znacząco jest bardzo budujący. To ważne, bowiem edukacja o Auschwitz i o Zagładzie służy przecież nie tylko wzmacnianiu pamięci historycznej, ale też – na tym fundamencie – rozbudzeniu moralnego niepokoju o nasz dzisiejszy świat - powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Ponad 2,1 miliona osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci w mediach społecznościowych. Liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła 1,5 miliona, a w całym 2022 r. tweety publikowane przez Muzeum wyświetlono ponad 1 miliard 99 milionów razy. Pod koniec 2022 r. Muzeum utworzyło oficjalne konto na Mastodonie, które obserwuje już ponad 75 tysięcy osób.

Prawie 23 miliony odsłon odnotowano w 2022 r. na muzealnej stronie internetowej. Istotnym elementem nauczania w czasie pandemii są lekcje internetowe dostępne na stronie lekcja.auschwitz.org. Główna z nich, poświęcona całościowej historii Auschwitz, dostępna jest już w dwunastu językach.

Ważnym sposobem upowszechniania wiedzy o historii Auschwitz online jest cykl dwujęzycznych podcastów „O Auschwitz” dostępny na wszystkich najważniejszych światowych serwisach. Wśród poruszanych w 2022 r. tematów były: badania dotyczące liczby ofiar Auschwitz, historia podobozów, załogi SS, buntu więźniów Sonderkommando, czy obozowych orkiestr. Dotychczas 26 odcinków podcastu odtworzono ponad 400 tysięcy razy.