Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dwie tablice - pamięci Żydów i Polaków

09-10-2001
Na oświęcimskim rynku odsłonięto dwie tablice upamiętniające mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Pierwsza poświęcona jest pamięci Żydów: kobiet, mężczyzn i dzieci - mieszkańców Oświęcim zamordowanych przez nazistów. Druga tablica upamiętnia Polaków niosącym z narażeniem życia pomoc więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Dodatkowe centrum parkingowo-usługowe w przy Muzeum

25-09-2001
W pobliżu byłego KL Auschwitz ruszyło centrum parkingowo-usługowe spółki Maja. Ma tu znaleźć pracę ponad 100 osób.

Włosi wykupili pięć hektarów w pobliżu byłego obozu. Co z dawną fabryką Kruppa?

20-09-2001
Włoska spółka Italgroup kupiła prawie pięć hektarów gruntu wraz z budynkami - pozostałość po likwidowanych Oświęcimskich Zakładach Naprawy Samochodów przy ul. Leszczyńskiej w Oświęcimiu. W czasie okupacji były to tereny przemysłowe zakładów "Krupp A.G. Werke" a potem "Weichsel Metall-Union Werk - miejsce niewolniczej pracy więźniów i więźniarek KL Auschwitz.

Przypomnienie historii. Dni otwarte Muzeum.

15-09-2001
15 września chętni mieszkańcy Oświęcimia i okolic przybyli na zaproszenie dyrektora Muzeum na spotkanie połączone ze zwiedzaniem byłego obozu. Wydarzenie to miało na celu zaprezentowanie nowych elementów, które pojawiły się w ekspozycji, a które w zamierzeniu mają ułatwić zwiedzanie i zrozumienie historii Miejsca Pamięci.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska po raz czwarty

12-09-2001
W dniach 10-11 września 2001 r. odbyło się w Oświęcimiu czwarte posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Rada debatowała m.in. nad kwestią akwarel Pani Diny Gottlieb-Babitt i uznała w swym oświadczeniu, że miejscem tych obrazów, które dokumentują zbrodnie hitlerowskie, powinno być Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Konferencja dla nauczycieli z Polski i Niemiec w Oświęcimiu

10-09-2001
W dniach 2-8 września odbyła się konferencja zorganizowana przez Miejsce Pamięci Bergen-Belsen i Centralę Edukacji Politycznej w Dolnej Saksonii z Niemiec oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.