Aktualności
Polaków Księgi Pamięci. Rekonstrukcja wykazów deportowanych do Auschwitz.
20-09-2002
W Galerii Sztuki Polskiej XIX w krakowskich Sukiennicach zaprezentowano publikację Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Krakowa i innych miejscowości Polski południowej w l. 1940-1944. Powstała ona dzięki pracy naukowców z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przy wsparciu Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
„Sprzedawca opasek” trafi do Muzeum. Narodowy Bank Polski wspiera finansowo Dział Zbiorów Muzeum.
23-08-2002
Narodowy Bank Polski przekazał muzeum 20 tys. złotych na zakup stu obrazów i grafik Haliny Ołomuckiej, byłej więźniarki KL Auschwitz. Miała 18 lat, gdy wraz z matką, siostrami i bratem została zamknięta w getcie warszawskim. Matka troszczyła się o to, by i tam malującej od dzieciństwa Halinie nie zabrakło kredek i papieru. Przenoszenie na papier obrazów beztroskiego dzieciństwa pozwalało jej oderwać się od koszmaru getta.
60-ta rocznica śmierci św. Edyty Stein - Dni skupienia
05-08-2002
W dniach 6-9 sierpnia w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odbędą się uroczystości związane z 60 rocznicą śmierci Edyty Stein. Główną mszę celebrował będzie Ks. Kardynał Franciszek Macharski, Arcybiskup Metropolita Krakowski. W programie Dni Skupienia znajdzie się m.in. zwiedzanie byłego obozu i nocne czuwanie w kaplicy Sióstr Karmelitanek.
Miejsce śmierci ponad 20 tys. Romów. 58. rocznica likwidacji tzw. "Obozu cygańskiego" w Birkenau.
02-08-2002
2 sierpnia mija 58. rocznica "likwidacji" tzw. "familijnego obozu cygańskiego" w KL Birkenau - zamordowania w komorach gazowych pozostałych jeszcze przy życiu blisko 3 tys. Cyganów: mężczyzn, kobiet i dzieci. Zigeunerlager założony został w lutym 1943 na rozkaz Himmlera, nakazujący deportacje Cyganów nie wysiedlonych jeszcze z Rzeszy, Austrii i Protektoratu Czech i Moraw.