W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Jak poinformował główny konserwator Muzeum Witold Smrek, wkrótce planuje się rozpoczęcie prac zabezpieczających ruiny komór gazowych i krematoriów II i III na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau.
— Tak się składa, że od wielu lat mieszkam na Zachodzie. Z przykrością muszę stwierdzić — i będę tutaj wyrazicielem pozostałych kolegów — że rola Polaków i ich martyrologia są najczęściej pomijane, bądź w najlepszym wypadku marginalizowane — zwrócił uwagę Janusz Młynarski, były więzień KL Auschwitz (nr 355) podczas wczorajszych uroczystości w Oświęcimiu z okazji 64. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.
W poniedziałek 14 czerwca 2004 r. odbędą się w Oświęcimiu uroczystości związane z 64. rocznicą deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.
Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego w Berlinie Christoph Heubner został powołany przez premiera Marka Belkę do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, organu doradczego rządu w sprawach obozu Auschwitz-Birkenau.
Sześć tablic upamiętniających 149 księży i zakonników zgładzonych podczas wojny przez hitlerowców w obozie KL Auschwitz odsłonił w piątek 28 maja w Centrum świętego Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach biskup sosnowiecki Adam Śmigielski.
Samorządowcy z Oświęcimia są zbulwersowani rzekomymi planami rozszerzenia strefy ochronnej wokół byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Słowa o istnieniu takiej potrzeby padły z ust dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Francesco Bandarina.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).