Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Drzewa płaczą za deszczem... Pamięci Żydów sefardyjskich - dwudziesta pierwsza tablica w Birkenau.

11-03-2003
W poniedziałek 24 marca 2003 r. o godz. 16.00, w rocznicę pierwszego transportu z Salonik, skierowanego przez nazistów do obozu Auschwitz, na pomniku ofiar obozu zagłady w Brzezince odsłonięta zostanie nowa tablica pamiątkowa.

Los Sinti i Romów w KL Auschwitz. Seminarium dla nauczycieli.

10-03-2003
Konferencja przeznaczona jest dla nauczycieli i pedagogów szczególnie zainteresowanych poruszaną problematyką, głównie absolwentów szkoleń prowadzonych przez Muzeum.

Czekając na śmierć w brzozowym lasku w Birkenau. 189 zdjęć z obozu Auschwitz autorstwa esesmanów.

24-02-2003
Po długiej przerwie ukazał się (w j. angielskim) ponownie unikatowy album, zawierający 189 zdjęć wykonanych przez Niemców wiosną 1944 r. w KL Auschwitz. Nazywany jest „Albumem z Auschwitz” lub - od nazwiska więźniarki obozu, dzięki której ocalał - „Albumem Lili Jacob”.

O dialogu żydowsko-chrześcijańskim dla przewodników. Cykliczne szkolenia w Muzeum.

17-02-2003
Rozpoczęło się coroczne szkolenie przewodników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Jak powiedział Antoni Stańczyk, kierownik biura obsługi odwiedzających, coroczne szkolenia mają na celu podnoszenie kwalifikacji merytorycznych i metodycznych przewodników. Obejmują one m.in. wykłady z zakresu historii i symboliki Auschwitz oraz zajęcia metodyczne i ćwiczenia podnoszące jakość oprowadzania.

Uzupełnił po raz ostatni. Labirynty poszerzone.

10-02-2003
Profesor Marian Kołodziej po raz ostatni uzupełnił najnowszymi rysunkami ekspozycję swoich prac pt. "Klisze pamięci. Labirynty" w podziemiach kościoła Międzynarodowego Centrum Ojca Kolbego w Harmężach.

Więcej o zabiegach konserwatorskich w Muzeum Auschwitz-Birkenau

04-02-2003
Już wkrótce internetowa strona muzeum poszerzy się o analizę i opis niezwykle ważnej części działalności muzeum - konserwacji. Decyzją rządu polskiego od 1947 r. pozostałości obozu Auschwitz-Birkenau są pomnikiem ofiar obozu i po wsze czasy mają być zachowane i upamiętniać pomordowanych tu ludzi oraz stanowić przestrogę dla ludzkości.