Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nie wolno o nich zapomnieć - najmłodsze ofiary Auschwitz. Nowy album poświęcony pamięci dzieci.

02-01-2003
Nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ukazał się album autorstwa historyka Muzeum, Heleny Kubicy, pt. „Nie wolno o nich zapomnieć”. Jest on poświęcony pamięci deportowanych do KL Auschwitz dzieci, z których większość została w obozie zamordowana przez nazistów lub padła ofiarą obozowych warunków życia.

Pamiętają. Cmentarz na szlaku Marszu Śmierci.

07-11-2002
W Dzień Wszystkich Świętych, jak co roku, na cmentarzu w Brzeszczach, na grobach zmarłych, zapłonęły znicze. 18 stycznia 1945 r. tuż obok cmentarza przechodziły kolumny więźniów KL Auschwitz. Ta ostateczna ewakuacja obozu zwana jest Marszem Śmierci - szacuje się, że w trakcie jej trwania z 50 tys. ewakuowanych więźniów zginęło kilkanaście tysięcy - zaledwie na kilka dni przed przybyciem Armii Czerwonej, która 27 stycznia wyzwoliła obóz.

O Holokauście w Jerozolimie. Pedagodzy z Polski w Izraelu.

28-10-2002
Przez dwa tygodnie ponad trzydziestoosobowa grupa nauczycieli j. polskiego, historii, muzealników, przewodników z muzeum Auschwitz oraz dwóch księży uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Yad Vashem. Ten izraelski instytut pamięci od blisko 50-ciu lat zajmuje się upamiętnianiem zagłady Żydów, dokonanej przez nazistów w latach II wojny światowej.

Dar Fritz Bauer Institut wzbogaci archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau

08-10-2002
4 października 2002 r. archiwum Muzeum wzbogaci się o kopie 200 tomów akt z tzw. „Sprawy karnej przeciwko Mulce i innym”. W 1963 r. na ławie oskarżonych we Frankfurcie nad Menem zasiadł Robert Mulka, były adiutant komendanta Rudolfa Hössa, i 23 innych podejrzanych o zbrodnie w KL Auschwitz. Ostatecznie wobec 6 oskarżonych orzeczono najwyższy w RFN wymiar kary – dożywotnie więzienie, a w pozostałych przypadkach wydano wyroki pozbawienia wolności od 3 do 14 lat.

Nowa tablica w Auschwitz - ciąg dalszy

02-10-2002
Na pomniku ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Brzezince przybyła nowa tablica. Położona została w miejscu, gdzie poprzednio widniał napis w języku angielskim (tę tablicę umieszczono na przeciwległym krańcu pomnika), a widniejący na niej język to tradycyjny język Żydów sefardyjskich.

Niemcy, Żydzi i Polacy w Oświęcimiu

30-09-2002
W dniach od 29 września do 5 października 2002 r. Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu organizuje sympozjum pt. "U progu Auschwitz". Do wzięcia udziału w sympozjum zaproszeni zostali polscy, niemieccy i amerykańscy studenci - chrześcijanie i żydzi.