Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Dokumenty medyczne

Opis dokumentów związanych głównie z tzw. szpitalami więźniarskimi (HKB - Häftlingskrankenbau). Znajdują się w nich przeważenie nazwiska, imiona i numery więźniarskie oraz daty wypisania dokumentu.

 

Mordowano fenolem chorych i leczonych już w szpitalu, znajdujących się tam nawet w okresie rekonwalescencji, wybieranych w czasie tzw. selekcji pod pozorem likwidowania epidemii, przede wszystkim duru plamistego. (…)

Wlokący się pochód kilkudziesięciu skazanych, w samych tylko koszulach i drewnianych butach, okrytych wraz z głową strzępem koca, przeciągał ponuro przez podwórze między 21 a 20 blokiem. Wchodzili bocznym wejściem na korytarz 20 bloku. Ponury korytarz stacji chorób zakaźnych przegrodzony był długą kotarą. Tam ustawieni w rzędzie czekali na swoją kolej. Za kotarą mieścił się pokój zabiegowy, do którego ich wprowadzano.

Mały pokoik nr 1 bloku 20 był skromnie wyposażony. Były tam 2 taborety, mały stolik, na nim kolbki z laboratoryjnego szkła, a w nich lekko różowawy płyn, strzykawki 20 cm3 i długie punkcyjne igły, rękawiczki gumowe i talk. Okna tej salki zamalowane były do połowy na biało. (…) Skazani na śmierć byli wzywani pojedynczo. W mrocznym korytarzu zmniejszał się miarowo długi wąż czekających, w łaźni rosła sterta bezładnie rzuconych martwych ciał. (…)

Wszyscy więźniowie, którzy zginęli od fenolu otrzymali fałszywe karty zgonu z fikcyjną diagnozą lekarską.

Stanisław Kłodziński (nr 20019)

 

Szczegółowe informacje w menu po prawej stronie.

Wnętrze baraku...
Napis nad wejściem...
Wnętrze stacji...