Aktualności
Rośnie liczba odwiedzających Muzeum
11-05-2005
Polacy, Francuzi i Włosi najliczniej odwiedzali w kwietniu b.r. tereny byłego obozu zagłady Auschwitz. Polskie grupy stanowią w dalszym ciągu 1/3 wszystkich odwiedzających. Obecność Francuzów jest spowodowana między innymi uroczystymi obchodami 60 rocznicy wyzwolenia obozu i otwarcia z tej okazji przez prezydenta Chiraca wystawy poświęconej losom deportowanych z tego kraju. Włoskie zainteresowanie to z kolei efekt podejmowanych tam działań edukacyjnych w szkołach oraz upowszechnieniowych w prasie, radiu i telewizji.
Niemcy nie chcą pamiętać
10-05-2005
Taki jest zaskakujący wniosek z badań opinii publicznej przeprowadzonych na początku tego roku przez instytut IMAS z Linzu w Niemczech, Polsce, Czechach, Austrii, na Ukrainie, w Rosji, Słowenii i na Węgrzech. Dążenie do zapomnienia uwidacznia się przede wszystkim wśród przedstawicieli młodego pokolenia Niemców.
Drugie seminarium europejskich ministrów edukacji Rady Europy
06-05-2005
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, we współpracy z Dyrektoriatem ds. Edukacji Szkolnej, Pozaszkolnej i Szkolnictwa Wyższego Rady Europy, zorganizowało w Polsce drugie seminarium europejskich ministrów edukacji nt. "Nauczanie pamięci poprzez dziedzictwo kulturowe".
XIV Marsz Żywych
06-05-2005
Auschwitz-Birkenau - Krótka historia i podstawowe fakty
04-05-2005
Nakładem wydawnictwa Muzeum ukazał się informator pt. „Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Krótka historia i podstawowe fakty”. Jest to pierwsza tego rodzaju publikacja, w której na blisko trzydziestu stronach zainteresowani historią Auschwitz oprócz informacji dotyczących historii byłego obozu koncentracyjnego znajdą także dane nt. powstania i działalności Muzeum oraz planów na przyszłość.
20 tys. osób spodziewanych na Marszu Żywych
02-05-2005