Aktualności
Ruch oporu w niemieckim obozie Auschwitz – nowa wystawa w Miejscu Pamięci
14-06-2018
W dniu rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszych Polaków, 14 czerwca, w dwóch salach na parterze bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I udostępniono nową wystawę poświęconą ruchowi oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. W otwarciu wzięli udział m.in. wicepremier Beata Szydło i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14-06-2018
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
„Obywatele polscy w KL Auschwitz” - lekcja i film poświęcony losom obywateli II RP w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady
13-06-2018
„Obywatele polscy w KL Auschwitz” to tytuł projektu edukacyjnego, którego głównym celem jest upowszechnienie wśród młodych Polaków rzetelnej wiedzy dotyczącej historii i losów obywateli II Rzeczpospolitej więzionych i mordowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 13 czerwca w Sali Janusza Korczaka w PKiN w Warszawie. W spotkaniu wziął udział m.in. wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć.
Ogromny sukces wystawy o Auschwitz w Madrycie – ponad 350 tysięcy odwiedzających. Ekspozycja przedłużona do 7 października.
11-06-2018
Bardzo wysoka frekwencja, która cały czas utrzymuje się na wystawie monograficznej „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” w Madrycie, sprawiła, iż organizatorzy zdecydowali o przedłużeniu jej obecności w stolicy Hiszpanii do 7 października. Ekspozycję obejrzało już ponad 350 tysięcy osób, w tym ponad 55 tysięcy uczniów.
Pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zapis wideo wyjątkowej dyskusji pt. „Rodzinna Pamięć” już dostępny.
08-06-2018
Znaczeniu Pamięci o ofiarach obozu Auschwitz w polskich rodzinach poświęcona była dyskusja panelowa „Rodzinna Pamięć”, która odbyła się 28 kwietnia w Miejscu Pamięci Auschwitz w związku z 75. rocznicą ucieczki Witolda Pileckiego z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Teraz na kanale YouTube Muzeum obejrzeć można pełny zapis wideo tego poruszającego spotkania.
„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – rozstrzygnięcie konkursu
01-06-2018
Laureaci konkursu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” odwiedzili 22 maja Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Nagrody w drugiej edycji konkursu wręczyli im w imieniu organizatorów dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu Jolanta Adamczyk.