Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Posiedzenie Rady Muzeum

ps
31-05-2023

Otwarcie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, a także przygotowania do międzynarodowej konferencji edukacyjnej poświęconej nowym technologiom w nauczaniu o historii Auschwitz, to główne tematy posiedzenia Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się w 31 maja.

 

Na początku spotkania przewodnicząca Monika Krawczyk wręczyła akt powołania do Rady Muzeum dr hab. Łucji Marek. Jej kandydaturę przedstawiono Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego po poprzednim posiedzeniu.

Dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński przedstawił sprawozdanie z działalności Miejsca Pamięci od ostatniego posiedzenia, a także plany na najbliższy okres. Na początku dyrektor mówił o frekwencji, która po okresie pandemii się zaczęła się odbudowywać.

– Sądzę, że w tym roku mamy szansę na 1,7-1,8 miliona odwiedzających. W tym roku frekwencja jest dotychczas nieco inna, wzrasta bowiem procentowo odsetek odwiedzających z Polski, przy pewnym obniżeniu przyjeżdżających przede wszystkim z Europy Zachodniej – powiedział dyrektor Cywiński. – Ze wzrostem frekwencji łączy się także to, iż po bardzo trudnym okresie pandemii, Muzeum odzyskało bezpieczeństwo stabilności finansowej. Na początku tego roku pracownicy Muzeum otrzymali podwyżki – dodał.

Wśród najważniejszych wydarzeń, które odbyły się w Muzeum, dyrektor wymienił m.in.: 75 rocznicę utworzenia Muzeum, podczas której zorganizowano dyskusję panelową z udziałem specjalistów z całego świata zajmujących się pamięcią - wśród nich byli dyrektorzy USHMM oraz Yad Vashem; 78. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, a także rozpoczęcie nowej kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, której członkowie odwiedzili Muzeum i zapoznali się z prowadzonymi pracami konserwatorskimi.

Wspomniał on również o tym, iż w tym roku do Miejsca Pamięci powrócił Marsz Żywych w formie i wymiarze sprzed pandemii. Dzięki środkom finansowych przekazanym przez Marsz oraz Fundację Auschwitz-Birkenau rozpoczęła się konserwacja 8 tysięcy bucików należących do najmłodszych ofiar Auschwitz.

Największym wydarzeniem zdaniem dyrektora będzie w tym roku uruchomienie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które zostanie otwarte 14 czerwca, w 83. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W przyszłym roku obok powstanie także hostel. Jest to ogromny projekt inwestycyjny, który jest finansowany przez Unię Europejską, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum oraz darczyńców prywatnych.

Zapowiedział on też zbliżające się najważniejsze wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, konferencję metodyczną skierowaną do ekspertów z całego świata „Narzędzia z «tu i teraz» w nauczaniu o «wtedy» – nowe technologie w edukacji o Auschwitz i Holokauście”.

– Dwa lata temu spotkaliśmy się online, ale tym razem wszyscy spotkamy się w Miejscu Pamięci. Będziemy rozmawiać o nowych technologiach w edukacji. Choć wszyscy się tego nieco obawiamy, to pandemia oswoiła nas z różnymi technologicznymi rozwiązaniami. Już niebawem na przykład, po dwóch latach przygotowań, zostanie uruchomiony projekt zdalnego zwiedzania Muzeum na żywo z przewodnikiem – powiedział dyrektor Cywiński.

Dyrektor mówił również o różnorodnych projektach edukacyjnych kierowanych do różnych grup odbiorców: powołaniu na Uniwersytecie w Burgos w Hiszpanii aktu założycielskiego Katedry Praw Człowieka i Kultury Demokratycznej utworzonej przez Krajowy Instytut Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii (to pierwsza katedra uniwersytecka na świecie współtworzona w ścisłej współpracy z Muzeum Auschwitz); dniu studyjnym poświęconym tematyce nauczania o historii drugiej wojny światowej i Zagłady w Ukrainie, seminarium dla managerów wyższego szczebla firmy Bayer AG z Niemiec, popandemicznym wznowieniu wspólnych działań edukacyjnych Muzeum i Yad Vashem, a także konferencji zorganizowanej z Lasami Państwowymi na rocznicę 14 czerwca.

Wśród wydarzeń wystawienniczych dyrektor wymienił m.in. projekty realizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W maju zostały ogłoszone przetargi na wykonanie ekspozycji „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”, która będzie prezentowana w bloku 15 na terenie byłego Auschwitz I, a także pierwszej części Nowej Wystawy Głównej. Mówił również o otwarciu największej w historii podróżującej ekspozycji poświęconej historii Auschwitz "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko" w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valley.

Prezentując nowe publikacje Muzeum, dyrektor przede wszystkim podkreślił znaczenie nowego kalendarium wydarzeń w obozie Auschwitz. – Na razie wydany został pierwszy tom, ale w tym roku ukażą się kolejne cztery. To jest zupełnie nowa praca, efekt wielu lat badań całego zespołu naszego Centrum Badań. Szczegółowa chronologia historii obozu będzie podwaliną do stworzenia nowej monografii obozu Auschwitz, nad którą zaczynamy pracować – powiedział dyrektor Cywiński, zapowiadając jednocześnie rozpoczęcie dwuletniego projektu, którego efektem będzie stworzenie monografii losów Romów i Sinti deportowanych do Auschwitz.

Dyrektor Cywiński mówił również o obecności Wydawnictwa Muzeum na Targach Książki w Turynie, gdzie zaprezentowano włoskojęzyczne tłumaczenie książki Ocalałego z Auschwitz Bogdana Bartnikowskiego.

Wśród kwestii związanych z konserwacją mówiono m.in. o zakończonych pracach przy dachu budynku byłej komendantury oraz stolarki okiennej w Bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I, konserwacji budynków murowanych na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau, a także zbliżającym się otwarciu laboratorium mikrobiologicznego w Pracowniach Konserwatorskich Muzeum.

Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem za 2022 r. oraz z planami na rok bieżący Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jednogłośnie przyjęła uchwały pozytywnie oceniające i aprobujące sprawozdanie i plany działania.

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (kadencja 2021-2025)

Monika Krawczyk – przewodnicząca Rady
Roman Kwiatkowski – zastępca
Bogdan Bartnikowski
dr hab. Grzegorz Berendt
prof. Tomasz Gąsowski
dr hab. Łucja Marek
ks. Jan Nowak
Albert Stankowski
Beata Szydło
Michał Zajda