Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Więcej o zabiegach konserwatorskich w Muzeum Auschwitz-Birkenau

04-02-2003
Już wkrótce internetowa strona muzeum poszerzy się o analizę i opis niezwykle ważnej części działalności muzeum - konserwacji. Decyzją rządu polskiego od 1947 r. pozostałości obozu Auschwitz-Birkenau są pomnikiem ofiar obozu i po wsze czasy mają być zachowane i upamiętniać pomordowanych tu ludzi oraz stanowić przestrogę dla ludzkości.

Pierścionek z krematorium. Rocznica wyzwolenia obozu.

27-01-2003
W 58. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz przez Armię Czerwoną na terenie byłego obozu śmierci odbyły się okolicznościowe uroczystości. Oprócz byłych więźniów pod pomnikiem ofiar obozu pojawili się m.in. przedstawiciele rządu, władz lokalnych oraz placówek dyplomatycznych.

Totalitaryzm - Nazizm - Holocaust. Piąta edycja studiów podyplomowych w Muzeum.

24-01-2003
W piątek 24 stycznia odbyła się pierwsza sesja piątych już studiów podyplomowych, organizowanych przez muzeum wspólnie z Akademią Pedagogiczną z Krakowa. Po uroczystym rozpoczęciu uczestnicy studiów spotkali się z panią Borras z Francji, byłą więźniarką KL Auschwitz.

Ci, którzy przeżyli – wystawa fotograficzna Grzegorza Gałęzi i Krzysztofa Białoskórskiego

24-01-2003
Na wystawie prezentowanych jest trzydzieści portretów. Są to współczesne czarno-białe zdjęcia byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych, wykonane - jak mówią autorzy - „najczęściej w domowym zaciszu naszych rozmówców, bez upiększania, charakteryzacji, ustawiania czy skomplikowanego oświetlenia”.

18 stycznia 1945 roku przeszedł tędy Marsz Śmierci. W Brzeszczach w rocznicę ewakuacji KL Auschwitz.

23-01-2003
Jak co roku delegacja górników Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze w rocznicę rozpoczęcia Marszu Śmierci więźniów z podobozu KL Auschwitz w Jawiszowicach złożyła kwiaty pod pomnikiem, upamiętniającym to wydarzenie.