Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Posiedzenia MRO

Posiedzenie X: 20-21 czerwca 2005 r.

21-06-2005
Posiedzenie było przede wszystkim poświęcone merytorycznym zagadnieniom programów nauczania w tworzonym obecnie Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Rada zapoznała się z obszerną prezentacją przedstawioną przez Muzeum. Członkowie Rady udali się na wizję lokalną do budynku tzw. „Theatergebeaude”, gdzie będzie się mieściło Centrum. Rada zdecydowała się wnieść o powołanie pełnomocnika rządu do spraw tworzenia tego Centrum oraz przyjęła skład Rady Centrum, która zostanie powołana do życia przez Ministra Kultury na wniosek Rady.

Posiedzenie IX: 6 grudnia 2004 r.

06-12-2004
Międzynarodowa Rada Oświęcimska zapoznała się z zarysem scenariusza obchodów 60. rocznicy wyzwolenia więźniów KL Auschwitz-Birkenau, przypadających na 27 stycznia 2005 roku oraz ze stanem przygotowań. Rada wysłuchała sprawozdania dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau za ostatnie pół roku.

Posiedzenie VIII: 1-3 czerwca 2004 r.

03-06-2004
Międzynarodowa Rada Oświęcimska zajęła się przede wszystkim dalszymi pracami nad tworzeniem Międzynarodowego Centrum Nauczania o Auschwitz i Holokauście, uznając że prace te winny doprowadzić do oficjalnego otwarcia Centrum w dniu 27 stycznia 2005 roku.

Posiedzenie VII: 3-4 listopada 2003 r.

04-11-2003
Podczas VII posiedzenia, Rada debatowała nad projektem Międzynarodowego Centrum Nauczania o Auschwitz i Holokauście, przedstawionego przez dyrekcję Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Projekt ten stanowi doprecyzowanie koncepcji Międzynarodowego Centrum Edukacyjnego, zapisanego w ramach II Etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Rada zdecydowanie poparła projekt przygotowany przez Muzeum, dając wyraz uznania decyzji pozostawienia takiego Centrum w ramach struktur Muzeum....

Posiedzenie VI: 20-21 stycznia 2003 r.

21-01-2003
Międzynarodowa Rada Oświęcimska zebrała się w dniach 20-21 stycznia w Warszawie. Tematem obrad były kwestie związane z b. obozami zagłady i koncentracji, w szczególności Auschwitz-Birkenau, Bełżec i Treblinka. Rada wysłuchała informacji o założeniach II Etapu Rządowego Strategicznego Programu Oświęcimskiego, oraz omówiła realia i perspektywy edukacyjnej misji Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

Posiedzenie V: 15-16 kwietnia 2002 r.

16-04-2002
W dniach 15 i 16 kwietnia 2002 r odbyło się w Oświęcimiu V posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - pod przewodnictwem Profesora Władysława Bartoszewskiego, w obecności wiceministrów: Kultury, Aleksandry Jakubowskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, Andrzeja Barcikowskiego, a także Wicewojewody Małopolskiego, Andrzeja Harężlaka. Pan Andrzej Barcikowski przedstawił kwestie związane z otoczeniem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Rządowym Strategicznym Programem Oświęcimskim.