Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Bocznica kolejowa, tzw. Judenrampe

Od 27 stycznia 2005 r. udostępniono do zwiedzania tzw. Judenrampe, czyli torowisko między obozami Auschwitz i Birkenau, gdzie podczas wojny Niemcy kierowali niezliczone transporty z późniejszymi ofiarami obozu: Żydami, Polakami, Romami i ludźmi innymi narodowości.

Ekspozycja obejmuje część torów i centralną część rampy, związaną z rozładunkiem transportów i selekcjami. Na torach ustawione zostały dwa oryginalne bydlęce wagony kolejowe, jakimi naziści transportowali ludzi do Auschwitz: wagon kolei francuskich SNCF, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, oraz wagon kolei niemieckich z 1917 roku.

Upamiętnione miejsce, choć obecnie już tylko w niewielkim stopniu zachowane w stanie oryginalnym, posiada ogromne znaczenie w pamięci narodów, jak i historii obozu. Od wiosny 1942 do połowy maja 1944 roku na „Judenrampe” naziści przywieźli transporty z ponad pół milionem Żydów z całej Europy, a także kilkudziesięcioma tysiącami Polaków, głównie więźniów politycznych, Romów i przedstawicieli innych narodów.

Wśród przywiezionych Żydów lekarze SS, na znajdującym się na wprost bocznic polu i drodze przeprowadzali selekcje, w wyniku których od 70 do 75 procent osób kierowano na natychmiastową zagładę w komorach gazowych.