Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

W sierpniu przedłużamy godziny otwarcia Miejsca Pamięci Auschwitz

ps
29-07-2020

Ze względu na rosnące zainteresowanie odwiedzających w sierpniu wydłużone zostaną godziny otwarcia Miejsca Pamięci Auschwitz. Muzeum będzie można zwiedzać od 8.00 do 20.30.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Paweł Sawicki
Fot. Paweł Sawicki
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach

W lipcu tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady odwiedziło ponad 43 tysiące osób. 91 procent z nich zwiedziło Miejsce Pamięci z edukatorem. Połowa odwiedzających to osoby z zagranicy.

- Obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania odwiedzających wizytą w Miejscu Pamięci - zwłaszcza osób indywidualnych. Zaraz po ponownym otwarciu liczba odwiedzających wynosiła poniżej tysiąca osób dziennie. W tej chwili przekracza ona dwa tysiące. Dlatego też zdecydowaliśmy się wydłużyć czas, w którym Muzeum jest otwarte, dzięki czemu historię Auschwitz będzie mogło poznać więcej osób, zachowane jednak zostaną wszystkie limity wprowadzone w związku z wymogami sanitarnymi. Zależy nam bowiem na tym, aby zwiedzanie było jak najbezpieczniejsze - powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH).

W godzinach 8.00-16.00 zwiedzanie będzie się odbywać wyłącznie w grupach z przewodnikiem. Od godz. 16.00 dostępne będą także bezpłatne karty wstępu dla osób, które chcą zwiedzić Miejsce Pamięci samodzielnie. Wszyscy chętni powinni zaopatrzyć się w karty wstępu na stronie visit.auschwitz.org. Dodatkowo od 1 sierpnia rezerwacji będzie można dokonywać na 90 dni przed terminem wizyty, a także dostępne będzie zwiedzanie studyjne.

- Prosimy także odwiedzających, którzy rezerwują w Internecie karty wstępu na samodzielne zwiedzanie, ale z jakichkolwiek powodów nie mogą przyjechać do Muzeum, o informowanie nas o rezygnacji ze zwiedzania. W ten sposób więcej osób będzie miało możliwość wejścia na historyczny teren, bowiem takie karty wstępu będą mogły być pobrane przez odwiedzających na miejscu - dodał Andrzej Kacorzyk.

Odwiedzający mogą także skorzystać z nowej księgarni Muzeum, która została otwarta w historycznym budynku bramy byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. - Jest to duża przestrzeń, która umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu. W księgarni pracują osoby z Wydawnictwa oraz MCEAH. Odwiedzający mogą korzystać z ich pomocy eksperckiej w doborze odpowiednich książek - powiedziała Jadwiga Pinderska-Lech, szefowa Wydawnictwa Muzeum.

Przypominamy, że wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie karty wstępu. Wizyta rozpoczyna się w Auschwitz I.

Wstęp na teren Miejsca Pamięci jest bezpłatny. Jednak wychodząc naprzeciw osobom, które były i nadal są gotowe nas wspierać, daliśmy możliwość przekazania darowizny w momencie rezerwacji poprzez specjalny system (tzw. "pay what you want”).

- Odwiedzający indywidualni mogą zadać sobie pytanie, czy chcą skorzystać z darmowego wstępu, czy może chcą także wspomóc naszą misję jakąś sumą. W ten sposób troska o Miejsce Pamięci staje się naszą wspólną sprawą – powiedział dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński. Do tej pory odwiedzający wsparli w ten sposób Miejsce Pamięci sumą ponad 41 tysięcy złotych.

Cały czas zwracamy się do wszystkich, dla których ważne jest zachowanie pamięci, o pomoc finansową, która pozwoli na kontynuację wielu projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych.

Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie w serwisie visit.auschwitz.org. Niezarezerwowane karty wstępu są dostępne w Muzeum w dniu wizyty. Staramy się także w razie potrzeby tworzyć nowe grupy zwiedzające Miejsce Pamięci z przewodnikiem. Jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia.

Dla zachowania bezpieczeństwa zwiedzanie z przewodnikiem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w mniejszych nich dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona jest też liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający proszeni są o zachowanie bezpiecznego dystansu interpersonalnego - zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania.

Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w których odwiedzający Muzeum przechodzą obok siebie. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum podczas oprowadzania noszą przyłbice ochronne, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.