Aktualności
W sierpniu przedłużamy godziny otwarcia Miejsca Pamięci Auschwitz
Ze względu na rosnące zainteresowanie odwiedzających w sierpniu wydłużone zostaną godziny otwarcia Miejsca Pamięci Auschwitz. Muzeum będzie można zwiedzać od 8.00 do 20.30.
W lipcu tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady odwiedziło ponad 43 tysiące osób. 91 procent z nich zwiedziło Miejsce Pamięci z edukatorem. Połowa odwiedzających to osoby z zagranicy.
- Obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania odwiedzających wizytą w Miejscu Pamięci - zwłaszcza osób indywidualnych. Zaraz po ponownym otwarciu liczba odwiedzających wynosiła poniżej tysiąca osób dziennie. W tej chwili przekracza ona dwa tysiące. Dlatego też zdecydowaliśmy się wydłużyć czas, w którym Muzeum jest otwarte, dzięki czemu historię Auschwitz będzie mogło poznać więcej osób, zachowane jednak zostaną wszystkie limity wprowadzone w związku z wymogami sanitarnymi. Zależy nam bowiem na tym, aby zwiedzanie było jak najbezpieczniejsze - powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH).
W godzinach 8.00-16.00 zwiedzanie będzie się odbywać wyłącznie w grupach z przewodnikiem. Od godz. 16.00 dostępne będą także bezpłatne karty wstępu dla osób, które chcą zwiedzić Miejsce Pamięci samodzielnie. Wszyscy chętni powinni zaopatrzyć się w karty wstępu na stronie visit.auschwitz.org. Dodatkowo od 1 sierpnia rezerwacji będzie można dokonywać na 90 dni przed terminem wizyty, a także dostępne będzie zwiedzanie studyjne.
- Prosimy także odwiedzających, którzy rezerwują w Internecie karty wstępu na samodzielne zwiedzanie, ale z jakichkolwiek powodów nie mogą przyjechać do Muzeum, o informowanie nas o rezygnacji ze zwiedzania. W ten sposób więcej osób będzie miało możliwość wejścia na historyczny teren, bowiem takie karty wstępu będą mogły być pobrane przez odwiedzających na miejscu - dodał Andrzej Kacorzyk.
Odwiedzający mogą także skorzystać z nowej księgarni Muzeum, która została otwarta w historycznym budynku bramy byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. - Jest to duża przestrzeń, która umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu. W księgarni pracują osoby z Wydawnictwa oraz MCEAH. Odwiedzający mogą korzystać z ich pomocy eksperckiej w doborze odpowiednich książek - powiedziała Jadwiga Pinderska-Lech, szefowa Wydawnictwa Muzeum.
Przypominamy, że wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie karty wstępu. Wizyta rozpoczyna się w Auschwitz I.
Wstęp na teren Miejsca Pamięci jest bezpłatny. Jednak wychodząc naprzeciw osobom, które były i nadal są gotowe nas wspierać, daliśmy możliwość przekazania darowizny w momencie rezerwacji poprzez specjalny system (tzw. "pay what you want”).
- Odwiedzający indywidualni mogą zadać sobie pytanie, czy chcą skorzystać z darmowego wstępu, czy może chcą także wspomóc naszą misję jakąś sumą. W ten sposób troska o Miejsce Pamięci staje się naszą wspólną sprawą – powiedział dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński. Do tej pory odwiedzający wsparli w ten sposób Miejsce Pamięci sumą ponad 41 tysięcy złotych.
Cały czas zwracamy się do wszystkich, dla których ważne jest zachowanie pamięci, o pomoc finansową, która pozwoli na kontynuację wielu projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych.
Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie w serwisie visit.auschwitz.org. Niezarezerwowane karty wstępu są dostępne w Muzeum w dniu wizyty. Staramy się także w razie potrzeby tworzyć nowe grupy zwiedzające Miejsce Pamięci z przewodnikiem. Jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia.
Dla zachowania bezpieczeństwa zwiedzanie z przewodnikiem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w mniejszych nich dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona jest też liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający proszeni są o zachowanie bezpiecznego dystansu interpersonalnego - zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania.
Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.
Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w których odwiedzający Muzeum przechodzą obok siebie. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum podczas oprowadzania noszą przyłbice ochronne, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.