„Adaptacja budynku „Starego Teatru” na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu”
Projekt realizowany był przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oraz przy dofinansowaniu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Całkowity koszt realizacji wyniósł 27 164 755,65 zł, a wartość dofinansowania z EFRR wyniosła 17 959 485,01 zł (85% dofinansowania).
Lata realizacji: 2016-2020
Zakładane cele: Ogólnym celem projektu jest adaptacja budynku Starego Teatru na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działającym w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Celami szczegółowymi projektu są:
- zapewnienie warunków lokalowych do realizacji programu edukacyjnego i wystawienniczego MCEAH
- kontynuacja i rozwój form działalności edukacyjnej i wystawienniczej MCEAH ze szczególnym uwzględnieniem nowej oferty.
Do celów pośrednich projektu należą:
- wypełnienie zobowiązania utworzenia siedziby MCEAH wobec woli byłych więźniów
- możliwość zapewnienia spotkań podsumowujących wizytę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau
- wzrost liczby osób korzystających z oferty edukacyjnej MCEAH
- zahamowanie postępującej degradacji substancji zabytkowej budynku Starego Teatru
Zakres projektu: projekt obejmuje przebudowę istniejącego, nieużytkowanego budynku tzw. Starego Teatru w Oświęcimiu (nr inwentaryzacyjny A-51) w celu adaptacji budynku na Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Planowane efekty: W wyniku realizacji projektu ma powstać przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna o charakterze multimedialnym, wraz z niezbędnym zapleczem.
Obiekt będzie mieścić sale konferencyjne, czytelnię z biblioteką, lektoria, pokoje biurowe.
Największa sala audytoryjna na parterze jest przeznaczona dla 188 osób, druga co do wielkości sala będzie mieścić się na kondygnacji piwnic i będzie przeznaczona dla 93 osób, z możliwością podziału na dwie mniejsze. Pozostałe sale to pomieszczenia dla 40, 36, 10 i 8 osób oraz lektoria i sala ekspozycyjna.
Piwnice przeznaczone zostały na sale konferencyjne, bibliotekę z czytelnią, pomieszczenie z zapleczem cateringowym, szatnie, zespoły sanitariatów i pomieszczenia techniczne. Parter mieścić będzie obniżony hol wejściowy z recepcją, główną salę audytoryjną, sale konferencyjne, pokoje biurowe i lektoria oraz węzły sanitarne.
Realizowana inwestycja, będzie miała na celu efektywne wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego, zarówno w wymiarze międzynarodowym, krajowym, jak regionalnym i lokalnym. Rezultatem projektu będzie zwiększenie dostępności infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa.
Przeniesienie MCEAH do budynku Starego Teatru umożliwi poszerzenie realizowanej obecnie działalności. Wszystkie działania w zakresie projektów edukacyjnych, w tym studiów podyplomowych, konferencji oraz seminariów, prowadzone dotychczas przez MCEAH, zostaną rozbudowane tematycznie oraz wzbogacone o nowe elementy i zajęcia aktywizujące.
Nowa propozycja edukacyjna MCEAH w niezmienionym zakresie tematycznym, związanym z upowszechnianiem wiedzy o Auschwitz i Holokauście, będzie się opierać na:
- kontynuacji dotychczasowych form edukacyjnych,
- nowych formach działalności, które nie mogły być realizowane w dotychczasowych warunkach lokalowych.
Historia obiektu:
Budynek tzw. Starego Teatru powstał przed II wojną światową. Był on częścią koszar Wojska Polskiego, na terenie których wiosną 1940 r. niemiecki okupant utworzył obóz koncentracyjny Auschwitz. W czasie wojny w budynku mieściły się m.in. obozowe magazyny. W latach 1984-93 był on siedzibą klasztoru kontemplacyjnego Sióstr Karmelitanek Bosych. Potem dzierżawiło go Stowarzyszenie Ofiar Wojny. Po licznych perypetiach w marcu 2002 r. Sąd Rejonowy w Oświęcimiu uznał, że Stowarzyszenie ma wydać budynek Skarbowi Państwa. W kwietniu 2004 r. budynek Starego Teatru został przekazany przez Skarb Państwa Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Kontakt:
Katarzyna Oboza-Ziarko: +48 33 844 80 26
Monika Karpiel: +48 33 844 80 26
Informacje o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych w trakcie realizacji tego projektu można zgłaszać na adres internetowy lub za pomocą specjalnego formularza.
Szczegółowe informacje o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) i przysługujących Pani/Panu prawach są dostępne m.in. na stronie interenetowej: