Badania nawarstwień malarskich
Badania techniki, technologii i stanu zachowania nawarstwień malarskich występujących w obiektach na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz badania nad opracowaniem metod ich konserwacji i zabezpieczenia
Celem projektu było opracowanie optymalnych metod konserwacji nawarstwień w oparciu o problemy, stan zachowania i przyczyny zniszczeń zidentyfikowane w 45 murowanych barakach na terenie odcinka BI (a i b) byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Zadania projektu zostały podzielone na trzy części.
Pierwszym etapem był przegląd 45 obiektów budowlanych pod kątem występowania i stanu zachowania nawarstwień malarskich oraz wnikliwa analiza przyczyn i mechanizmów zachodzących procesów niszczących. Na podstawie przeglądu sporządzono katalog problemów konserwatorskich związanych z nawarstwieniami występującymi w barakach na odcinku BI.
W etapie drugim wytypowano cztery budynki w których występowała większość zidentyfikowanych problemów i dokładnie przebadano pod kątem rozpoznania technologii nawarstwień malarskich i ich podłoży, oraz przyczyn i objawów zniszczeń.
Trzecim etapem projektu było opracowanie skutecznych metod konserwacji różnego typu nawarstwień malarskich znajdujących się wewnątrz oraz na elewacjach murowanych baraków.
Data rozpoczęcia: 2013
Data zakończenia: 2016
Instytucja wiodąca: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Koordynacja projektu: Kamil Będkowski, Ewa Cyrulik