Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wyróżnienie Nagrody Praw Obywatelskich Sinti i Romów dla Piotra M. A. Cywińskiego

BB/LL
01-08-2019

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwiz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński został uhonorowany Specjalnym Wyróżnieniem Nagrody Praw Obywatelskich Sinti i Romów. Wręczenie odbyło się 1 sierpnia w Krakowie podczas koncertu zorganizowanego w przededniu Dnia Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów.

 

Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach
Foto: Marek Lach

Dyrektor Cywiński otrzymał wyróżnienie za „niestrudzone wysiłki na rzecz zachowania pamięci o ludobójstwie Sinti i Romów w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau". 

Dziękując za ten zaszczyt, dyrektor Cywiński stwierdził, że odczytuje owo wyróżnienie również przez pryzmat fali kłamliwych ataków i hejtu, któremu pracownicy Miejsca Pamięci i on sam jest od pewnego czasu poddawany. – Jest to wzruszające, że ten wyraz solidarności w trudnych chwilach przychodzi od tej mniejszości, która sama jest nieustannie obiektem rozmaitych szykan, poniżeń i upokorzeń - powiedział dyr. Cywiński.

– Pamięć jest kluczem do zrozumienia teraźniejszości, dla budowania przyszłości - dodał dyrektor Cywiński odbierając nagrodę.

Catharina Seegelken, Dyrektor Manfred Lautenschläger Foundation, podkreśliła, jakim wielkim zaszczytem jest możliwość wręczenia nagrody dyrektorowi Muzeum Auschwitz. – Holokaust 500 tysięcy Sinti i Roma jest jeszcze mało znany. Dr. Piotr Cywiński odgrywa zasadniczą rolę w upamiętnieniu Holokaustu Sinti i Roma w Europie. Wykonuję wybitną pracę w przekazywaniu dziedzictwa ofiar Auschwitz, jak również w szerzeniu świadomości o ludobójstwie, którego dopuścili się narodowi socjaliści – dodała.

– Dyrektor Cywiński osobiście w ostatnich latach spotkał się publicznymi atakami, hejtem ze strony prawicowych środowisk w Polsce – mówiła Seegelken. W swojej pracy nie skupia się tylko na pamiętaniu o przeszłości, ale swoją pracę widzi również jako obowiązek wobec teraźniejszości. Dzisiejsza nagroda jest sygnałem dla społeczeństwa, mediów i polityków – podsumowała.

Podczas koncertu w Krakowie wystąpili muzycy Orkiestry Filharmonicznej Sinti i Romów pod batutą Riccardo M. Sahitiego. Misją zespołu jest zachowanie muzycznego dziedzictwa Romów.

Europejskie Nagrody Praw Obywatelskich Sinti i Romów przyznawane są osobistościom, zabierającym głos ws. dyskryminowanej społeczności Romów i Sinti w Europie. Wyróżnienie to w listopadzie 2007 ustanowili Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów, Centrum Dokumentacji Niemieckich Sinti i Romów oraz Fundacja Manfreda Lautenschlägera. Przewodniczącym Kapituły Nagrody jest Romani Rose.

Co dwa lata honorowane są osoby, które dbają o przestrzeganie praw obywatelskich mniejszości romskich, walczą ze stereotypami i uprzedzeniami oraz przeciwstawiają się formom wykluczania Romów z życia społecznego. Jury przyznaje także Wyróżnienie Specjalne.