Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wyróżnienie dla Google za wsparcie edukacji w Miejscu Pamięci Auschwitz

ps
30-01-2025

Firma Google, partner technologiczny Muzeum oraz Fundacji Auschwitz-Birkenau, znalazł się wśród uhonorowanych darczyńców wspierających misję edukacyjną Miejsca Pamięci.

Uroczystość odsłonięcia specjalnej tabliczki w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście miała miejsce 27 stycznia, w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

 

Fot. Wojciech...
Fot. Wojciech...
Fot. Marta Jóźwiak,...
Fot. Marta Jóźwiak,...
Screen ze...

W wydarzeniu uczestniczyli: prezes i dyrektor ds. inwestycji firmy Alphabet i Google Ruth Porat, dyrektor Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Rowan Barnett, dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński oraz dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica.

– Przekaz Pamięci musi docierać do wszystkich rejonów świata. Aby wesprzeć pracę badaczy, bardzo ważne jest przełożenie na angielski wspomnień Ocalałych, spisanych w tak wielu przecież językach. Ich rysunki i obrazy mogą być też łatwiej dostępne. Na wielu polach współpraca z Google może tylko wzmocnić świadomość pokoleń wzrastających w świecie coraz bardziej cyfrowym – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

„Zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu i pomoc w opowiedzeniu historii Ocalałych nigdy nie było tak istotne – a technologia może odegrać ważną rolę w tych wysiłkach” – napisała Ruth Porat.

Współpraca Google i Muzeum Auschwitz trwa już od dekady. Wystawy poświęcone historii Auschwitz prezentowane są na platformie Google Arts & Culture. W tym roku współpraca zostanie rozszerzona o wsparcie w zakresie digitalizacji.

"Dzisiaj publikujemy wybór niepokazywanych wcześniej dzieł sztuki stworzonych potajemnie przez więźniów, takich jak Halina Ołomucka i Jerzy Zieleziński, które dokumentują niewyobrażalne cierpienie, ale także ukazują nadzieję i siłę ducha. To pierwszy krok w projekcie digitalizacji tysięcy artefaktów, które opowiadają o wstrząsających doświadczeniach tych, którzy cierpieli w Auschwitz" – napisał Rowan Barnett.

– Relacje Ocalałych zachowane na pismie, w zapisie audio, czy wideo wymagają digitalizacji po to, by być powszechnie udostępniane. Niedlugo też rozpocznie sie budowa wystawy sztuki obozowej. Oba projekty realizowane w partnerstwie z Google pomogą w jeszcze lepszym ukazaniu niezwykle osobistego wymiaru ludzkiego cierpienia w Auschwitz – powiedział dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica.

Google przekazał także milion dolarów na rozwój projektu zwiedzania Miejsca Pamięci na żywo z przewodnikiem online „Auschwitz in Front of Your Eyes”. Pomoże to zwiększyć jego dostępność, m.in. poprzez wprowadzenie napisów na żywo i tłumaczeń na wiele języków, oraz współpracę ze szkołami w celu zwiększenia dostępu do projektu dla uczniów.

W dniu rocznicy wyzwolenia Rowan Barnett był także gościem specjalnego międzynarodowego studia telewizyjnego przygotowanego wspólnie przez Muzeum i Telewizję Polską. Transmisję studia oraz głównych obchodów rocznicowych można obejrzeć na naszym kanale YouTube