Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pamięć zobowiązuje. Sprawozdanie Muzeum Auschwitz 2024.

ps
25-01-2025

Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2024 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. Swój wstęp dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński poświęcił istocie pamięci.

„Pamięć boli.
Pamięć pomaga.
Pamięć naprowadza.
Pamięć ostrzega.
Pamięć uświadamia.
Pamięć zobowiązuje.” – napisał.

 

Na 96 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum, analiza frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło 1,83 mln osób.

SPRAWOZDANIE W FORMACIE PDF

„Choć liczba ta oznacza niewielki wzrost, to niestety ze względu na napaść Rosji na Ukrainę oraz konflikt na Bliskim Wschodzie frekwencja nadal nie powróciła do poziom.w sprzed pandemii” – czytamy.

Prawie 90 procent odwiedzających poznawało historię Auschwitz z edukatorem Muzeum. Spośród nich ponad 60 procent to grupy zorganizowane. Obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 320 przewodników w 20 językach.

„Po raz pierwszy udostępnione zostały dwa rodzaje zwiedzania Muzeum. Poza tradycyjnym przejściem przez autentyczną przestrzeń poobozową, od stycznia 2024 r. taka wizyta jest również możliwa online. Unikatowość tego rozwiązania polega na bezpośrednim kontakcie z przewodnikiem, który na żywo pokazuje miejsce i opowiada o historii obozu.” – czytamy.

W 2024 r. Miejsce Pamięci wspierało blisko 500 wolontariuszy i praktykantów, zarówno w Muzeum, jak i w trybie online.

„Ogromnym wsparciem dla edukacji i pobytów wolontariackich jest nowo otwarty muzealny hostel. Trzykondygnacyjny budynek z 97 miejscami noclegowymi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci. Dzięki niemu możliwa będzie realizacja znacznie większej liczby projektów wolontariackich na miejscu. Co ważne, hostel to także przestrzeń do pracy zarówno w grupach, jak też indywidualnie” – czytamy.

Ponad 2,6 mln osób korzysta z mediów społecznościowych Muzeum. „Niemal na wszystkich platformach odnotowujemy dynamiczny wzrost liczby obserwujących. Wyjątkiem w 2024 r. było konto na portalu X, skąd, ze względu na kontrowersje wokół dawnego Twittera, odeszło ponad 120 tysięcy osób – szczególnie w listopadzie. W odpowiedzi na te zmiany Muzeum utworzyło też nowe oficjalne konto w serwisie Bluesky.” – czytamy.

Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie, nowe wydawnictwa, nowe i opracowywane wystawy, nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum, inwestycje oraz kierunki prac badawczych.

„Większość prowadzonych badań skupiała się na ustaleniach chronologicznych związanych z opracowaniem nowego „Kalendarza wydarzeń w KL Auschwitz”. Dzięki tym badaniom Kalendarium zostało wzbogacone o chronologię transportów kierowanych do i z Auschwitz, ważniejsze zdarzenia mające wpływ na funkcjonowanie obozu i główne decyzje władz SS, a także stany dzienne obozu, liczby zmarłych i zamordowanych w egzekucjach oraz krótkie opisy przebiegu podejmowanych przez więźniów ucieczek” – czytamy.

Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum. W sprawozdaniu znalazły się także informacje o działaniach Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation ze Stanów Zjednoczonych, które przede wszystkim wspierają finansowo zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci.

Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.

Sprawozdanie ukazuje się na dwa dni przed 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.