Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowy magazyn waliz i zmiana systemu przechowywania historycznych obiektów

bb
10-06-2013

W Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau trwają prace związane z kompleksową modernizacją magazynów na historyczne walizy. Projekt związany jest z szeroko zakrojonymi inwestycjami magazynowymi dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa archiwaliom i zbiorom, stanowiącym materialne świadectwo ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

— Stwarzamy takie warunki przechowywania każdej grupie obiektów, by zminimalizować ryzyko jakichkolwiek zagrożeń czy negatywnych wpływów otoczenia — podkreśla dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński. Kompleksowość rozwiązań polega na doborze właściwego sprzętu magazynowego, indywidualnych opakowań, bezpiecznego oświetlenia, precyzyjnej klimatyzacji czy też takich systemów gaszenia ewentualnego pożaru, które nie ingerują w strukturę obiektów — mówi Cywiński.

W zmodernizowanym magazynie waliz przeprowadzono prace remontowe, zainstalowano bezpieczny system gaszenia, nowe oświetlenie oraz zamontowano profesjonalne szafy do przechowywania obiektów.

— Do chwili obecnej walizy w magazynach zbiorów Muzeum Auschwitz przechowywane były na otwartych regałach stojąc na wąskim boku. Powinny natomiast być zabezpieczone w zamykanych szafach, leżąc na największej powierzchni walizy — opisuje Magdalena Emilewicz-Pióro, prowadząca projekt z ramienia Muzeum. — Obecna zmiana systemu przechowywania zapobiegnie ich deformacji i pozwoli przechowywać walizy w optymalny sposób — podkreśla Emilewicz-Pióro.

Nowe szafy są lekkie, bezpieczne i wykonane z trudnopalnych materiałów. Dla lepszego wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej wysokość pomiędzy wysuwanymi perforowanymi półkami jest indywidualnie dobierana w zależności od wielkości obiektu. Szafy zostały stworzone na specjalne zamówienie konserwatorów, wedle przygotowanego wcześniej i przetestowanego prototypu.

— Przy projektowaniu szaf rozpatrzono kilka aspektów takich jak: wielkość waliz, dostępną przestrzeń magazynową oraz problematykę konserwatorską obiektów. Indywidualność tego rozwiązania polega na tym, iż szafy zostały dopasowane do waliz, a nie odwrotnie jak to często ma miejsce w przypadku zakupu standardowych mebli — wyjaśnia Magdalena Emilewicz-Pióro.

Układanie historycznych waliz w nowych szafach rozpocznie się po przeprowadzeniu ich wcześniejszej dezynfekcji. W ramach projektu zabezpieczone zostanie ponad 1800 najbardziej rozpoznawalnych i nierozerwalnie związanych z historią obozu Auschwitz-Birkenau waliz. Pozostała część z 3800 obiektów prezentowana jest na ekspozycji stałej Muzeum.

W chwili obecnej ukończono prace w pierwszym z trzech planowanych na walizy magazynów, jeszcze w tym roku przygotowane zostaną kolejne dwa. Całość jest elementem kompleksowego projektu zmiany systemu przechowywania obiektów w Miejscu Pamięci Auschwitz.

— Ponadto zmieniono sposób przechowywania innych obiektów znajdujących się do tej pory w jednym z magazynów planowanych na magazyn waliz. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy nowe pudła z tektury bezkwasowej, natomiast obiekty wykonane z metalu dodatkowo zostały zabezpieczone w opakowania antykorozyjne — mówi Magdalena Emilewicz-Pióro. — Sprawdziliśmy stan zachowania, a także podzieliliśmy przedmioty pod względem materiału z jakiego zostały wykonane. Wydzieliliśmy przede wszystkim grupę obiektów wykonanych z tworzywa sztucznego, które zostały przeniesione do odrębnego magazynu, gdzie przechowywane są wyłącznie obiekty wykonane z tego materiału. Odseparowanie to jest o tyle istotne, że tworzywo poddane procesom destrukcji może zagrażać pozostałym zbiorom wykonanym z innych materiałów — dodaje Emilewicz-Pióro.

Nowoczesne magazyny waliz powstają w ramach projektu pod nazwą „Auschwitz - Zachowanie Autentyzmu - dziewięć zadań na lata 2012-2015” i jest współfinansowany z grantu bezpośredniego Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli.

UWAGA! Wyłączną odpowiedzialność za publikację ponosi autor. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w niniejszej publikacji.

Nowy magazyn na historyczne walizy. Foto: Hanna Kubik
Nowy magazyn na...
Nowy magazyn na historyczne walizy. Foto: Hanna Kubik
Nowy magazyn na...
Nowe pudła z tektury bezkwasowej do przechowywania historycznych obiektów. Foto: Hanna Kubik
Nowe pudła z...
Nowe pudła z tektury bezkwasowej do przechowywania historycznych obiektów. Foto: Hanna Kubik
Nowe pudła z...