Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

39. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

ps
22-05-2024

W Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie 22 maja 2024 r. odbyło się 39. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Obradom przewodniczył Dani Dayan.

 

Dyskusja podczas 39. sesji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej z udziałem czterech prelegentów siedzących przy stole prze
Fot. Bartosz...
Grupa osób siedzących w sali konferencyjnej, uważnie słuchających prelegenta. Niektórzy używają zestawów słuchawkowych i
Fot. Bartosz...
Osoba przemawia na podium przed projekcją przedstawiającą widok z góry na wystawę,  podczas posiedzenia Międzynarodowej
Fot. Bartosz...
Publiczność osób siedzących w nowoczesnej sali konferencyjnej podczas posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Fot. Bartosz...
Grupa ludzi wewnątrz przestronnego, historycznego budynku z widocznymi drewnianymi belkami oraz prysznicami na suficie.
Fot. Bartosz...
Grupa ludzi uważnie słuchająca osoby, który objaśnia duży układ modelu na stole, wewnątrz nowoczesnego budynku. Wystawa
Fot. Bartosz...
Grupa osób w Miejcu Pamięci w Sobiborze. Na pierwszy planie rozrzucone białe kamienie. W tle widoczne drzewa.
Fot. Bartosz...

Głównym elementem prezentacji dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego była zapowiedź obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia 2025 r. w specjalnym namiocie nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

– Największym sukcesem jest to, że udało się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg na budowę całej infrastruktury na te obchody, także dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy to zarówno namiotu głównego, namiotów pomocniczych, jak i namiotu prasowego dla ok. 900 dziennikarzy. Nowością będzie to, że będziemy chcieli utworzyć studio telewizyjne, które na kilka godzin przed obchodami oraz kilka godzin po obchodach będzie nadawać specjalny program, który będziemy udostępniać za darmo wszystkim, zarówno w przekazie satelitarnym, jak i w Internecie – powiedział Piotr Cywiński.

Głównym symbolicznym elementem obchodów będzie wagon towarowy, który dziś znajduje się na środku rampy w byłym obozie Birkenau. Wagon ten zostanie wysunięty przed Bramę Śmierci i to przed nim zostaną złożone znicze upamiętniające wszystkie ofiary Auschwitz.

Na obchody rocznicowe zaproszeni są wszyscy Ocalali z Auschwitz, każdy z jedną osobą towarzyszącą. – Wiem, że w Stanach Zjednoczonych zawiązuje się nawet specjalny komitet pod przewodnictwem Ronalda Laudera, który chce zebrać różne osoby, które wspierać będą finansowo przyjazd Ocalałych z różnych odległych miejsc – mówił dyrektor Cywiński.

Przypomniał on, iż zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, podobnie jak w przypadku 70. i 75. rocznicy wyzwolenia Muzeum poinformowało o obchodach państwa Unii Europejskiej oraz państwa-darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau, z wyłączeniem Rosji. To od tych państw zależeć będzie skład rocznicowych delegacji. W obchodach mogą wziąć udział także przedstawiciele krajów spoza tej grupy. W takim przypadku prosimy o bezpośredni kontakt z zespołem organizacyjnym w Muzeum

W swoim wystąpieniu dyrektor mówił także o frekwencji, która powoli wraca do poziomu przed pandemią, dzięki czemu – co podkreślił – sytuacja ekonomiczna Muzeum jest całkowicie bezpieczna. Wspomniał również o uruchomionej w styczniu platformie „Auschwitz in Front of Your Eyes” pozwalającą na zwiedzanie Miejsca Pamięci na żywo z przewodnikiem w formie online.

– Zwiedzanie prowadzone jest przez przeszkolonych przewodników, którzy za pomocą nowoczesnej technologii oprowadzają grupy po terenie obozu, prezentując kluczowe miejsca, a także korzystając z relacji Ocalałych. Uczestnicy mają możliwość zadawania pytań na żywo, co sprawia, że doświadczenie jest interaktywne i angażujące. Cały czas pracujemy nad rozwojem tego projektu, na co pozwoli też wsparcie finansowe ze strony Stanów Zjednoczonych oraz Fundacji Google. Zaskakujące było dla nas to, że ta nowa forma zwiedzania przyciąga nie tylko szkoły, czy odwiedzających indywidualnych, ale zaczynają z niej korzystać firmy, które organizują takie sesje dla swoich pracowników w ramach szkoleń, czy budowania etosu firmy – powiedział Piotr Cywiński.

Wśród najważniejszych wydarzeń dyrektor wymienił m.in. rozpoczęcie prac zarówno nad ostatnią częścią Nowej Wystawy Głównej, podczas których odnaleziono kilka szczególnych historycznych przedmiotów, takich jak obozowe szachy, jak i Nowej Wystawie Polskiej, którą tymczasowo zastąpiono czasową ekspozycją poświęconą losom obywateli polskich w obozie Auschwitz. Mówił też o otwarciu w Bostonie kolejnej odsłony podróżującej wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno, nie tak daleko”, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających.

W swojej prezentacji dyrektor Cywiński zapowiedział także otwarcie hostelu w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Obsługi Odwiedzających przeznaczonego przede wszystkim dla wolontariuszy i uczestników różnych seminariów,  czy pobytów studyjnych.

Dyrektor Cywiński wspomniał również o prowadzonych na terenie byłego obozu pracach konserwatorskich finansowanych ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau, takich jak konserwacja ruin komory gazowej i krematorium III, czy budynku jednej z obozowych łaźni. Mówił też o wspieranej finansowo przez Marsz Żywych konserwacji bucików dziecięcych.

Mówiąc o kwestiach konserwatorskich, dyrektor Cywiński powiedział również o potencjalnie ważnym odkryciu, które miało miejsce na budowie powstającej w niedalekiej odległości od byłego obozu Auschwitz I drogi ekspresowej. Z informacji medialnych wynika, iż natrafiono tam na ślady obozowego śmietniska z wieloma obiektami należącymi do ofiar, jednak Muzeum nie zostało o tym oficjalnie poinformowane.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska w przyjętej jednomyślnie uchwale wsparła Muzeum i zwróciła się o „przekazanie całości materiału archeologicznego do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a w przyszłości poszanowanie zasady pierwszeństw muzeów działających na terenie byłych niemieckich nazistowskich obozów, co do pozyskiwania reliktów poobozowych”.

– Międzynarodowa Rada Oświęcimska stoi konsekwentnie na stanowisku, że jedną z najważniejszych zasad jest zasada nierozpraszania zbiorów i reliktów związanych z Miejscem Pamięci – podkreślił sekretarz MRO Marek Zając.

Podczas posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz przedstawił informację dotyczącą działań nie tylko na Majdanku, ale także w Miejscach Pamięci w Bełżcu i Sobiborze. Natomiast dyrektor Edward Kopówka przedstawił informację na temat działań na terenie byłego ośrodka zagłady w Treblince.

Przed obradami członkowie Rady odwiedzili Muzeum na Majdanku oraz Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze, gdzie w październiku ubiegłego roku została otwarta nowa wystawa oraz upamiętnienie historycznej przestrzeni byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, kompleks synagogalny we Włodawie oraz ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.