Tablice upamiętniające
Na terenie byłego obozu zarówno w Auschwitz, jak i w Birkenau rozmieszczone zostały tablice upamiętniające i objaśniające najważniejsze miejsca, obiekty i wydarzenia. Składają się na nie:
- kamienie z inskrypcją upamiętniającą: „Pamięci mężczyzn, kobiet i dzieci, ofiar nazistowskiego ludobójstwa. W tym miejscu znajdują się ich popioły. Niech spoczywają w pokoju”. Usytuowane obok miejsc gdzie dokonywano masowej zagłady i gdzie znajdują się prochy pomordowanych.
- plansze z fotografiami lotniczymi wykonanymi przez aliantów w 1944 r., pokazujące między innymi dwie części obozu, które wchodzą w skład Muzeum Auschwitz-Birkenau, ich najbliższe otocznie wraz z bocznicami kolejowymi, na które dowożono deportowanych.
- plany ogólne terenu byłego obozu.
- informacje objaśniające najważniejsze obiekty lub szczególne wydarzenia.
- plany poszczególnych odcinków ustawione przy wejściach do tych części obozu Auschwitz II, których dotyczą.
- obok planów – tam, gdzie było to możliwe i gdzie nie zachowały się baraki – ustawiono fotografie pokazujące wygląd danego odcinka w okresie istnienia obozu.
- plany i fotografie dokumentalne, obok obiektów znajdujących się poza obrębem poszczególnych odcinków.
- fotografie dokumentalne przedstawiające osoby deportowane do Birkenau. Umieszczono je w tych miejscach, w których zostały wykonane.
- kamienie z numeracją baraków w miejscach, gdzie nie zachowały się budynki, a tylko ślady po nich.
Opis historyczny i upamiętniający tereny byłego KL Auschwitz I i KL Auschwitz II-Birkenau: autorzy scenariusza —Teresa Świebocka, Teresa Zbrzeska; autorzy projektu plastycznego — prof. Barbara Borkowska, artysta grafik Jacek Maria Stokłosa.