Aktualności
Nasza powojenna tożsamość jest budowana na pamięci. Sprawozdanie Muzeum Auschwitz 2023.
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2023 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. Swój wstęp dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński poświęcił roli pamięci w budowaniu naszej powojennej tożsamości.
„Zaledwie jedno pokolenie temu świat zachłysnął się utopijną perspektywą »końca historii«. W przededniu 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wszyscy obserwujemy i odczuwamy powrót starych, dehumanizacyjnych, antysemickich i rasistowskich demonów oraz wzrost nowych napięć i międzynarodowych konfliktów” – czytamy we wstępie.
„Wolny, demokratyczny i humanitarny świat nie ma wielu innych narzędzi rozpoznania niż swoje własne doświadczenie. Nasza powojenna tożsamość jest budowana na pamięci o Zagładzie i losach ofiar Trzeciej Rzeszy. To właśnie pamięć jest dziś niezbędnym spoiwem ochrony świata przed groźnymi wpływami wszelkich ideologii nienawiści i odczłowieczenia” – napisał dyrektor Cywiński.
Na 88 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum, analiza frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło nieco prawie 1,7 min osób.
„To 41 procent więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to powolny powrót do sytuacji sprzed światowej epidemii” – czytamy.
Prawie 90 procent odwiedzających poznawało historię Auschwitz z edukatorem Muzeum. Spośród nich ponad 60 procent to grupy zorganizowane. Obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 324 przewodników w 20 językach.
Dzięki unikatowej w skali światowej aplikacji „Auschwitz in Front of Your Eyes” miliony ludzi zyskają dostęp do autentycznych przestrzeni Auschwitz oraz Birkenau. Platforma służyć będzie zwiedzaniu byłego obozu z przewodnikiem online.
„Narracja prowadzona jest na żywo, a edukator wykorzystuje także materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych” – czytamy.
Projekt powstał we współpracy Muzeum z Fundacją Auschwitz-Birkenau, izraelskimi firmami AppsFlyer i DISKIN, a także dzięki wsparciu specjalistycznych firm, jak Orange, oraz dzięki zaangażowaniu wielu darczyńców rządowych i prywatnych.
Wielokrotny wzrost frekwencji w XXI w. postawił przed nami wyzwanie stworzenia całkowicie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających. Jego ideą była integracja tak różnych funkcji, jak zapewnienie bezpieczeństwa, komfort odwiedzających oraz dostęp do najważniejszych usług.
Obok Centrum powstaje nowoczesny, trzypiętrowy hostel. Utworzona w ten sposób baza noclegowa zapewni w przyszłości zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom, nauczycielom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach.
Specjalne miejsce w sprawozdaniu zajmuje zapowiedź przyszłorocznej 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
„Osiemdziesiąt lat po wyzwoleniu Auschwitz, 27 stycznia 2025 r., zgromadzimy się wraz z ostatnimi Ocalałymi u progu Auschwitz-Birkenau. Tego dnia, wraz z głowami państw, przywódcami rządów i wszystkimi, którzy kształtują pamięć, damy świadectwo właśnie tej żywej Pamięci”.
Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie, nowe wydawnictwa, nowe i opracowywane wystawy, nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum, inwestycje oraz kierunki prac badawczych.
Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum. W sprawozdaniu znalazły się także informacje o działaniach Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation ze Stanów Zjednoczonych, które przede wszystkim wspierają finansowo zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci.
Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.
Sprawozdanie ukazuje się na dzień przed 79. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.