Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Epizody z Auschwitz. Historia opowiadana kreską” — sesja w MCEAH

20-10-2009

Sesja edukacyjna poświęcona dwóm komiksom: Miłość w cieniu zagłady oraz Raport Witolda, które ukazały się dotychczas w serii Epizody z Auschwitz odbędzie się 7 listopada w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z wydawnictwem K&L Press.

Do udziału w sesji zapraszamy nauczycieli, przewodników oraz absolwentów studiów podyplomowych i seminariów prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, jak również wszystkie osoby zainteresowane omawianą problematyką.

Sesja rozpocznie się wykładem dra Adama Cyry pt. Ochotnik do Auschwitz. Rtm. Witold Pilecki (1901-1948), następnie uczestnicy wezmą udział w warsztatach na temat wykorzystania komiksów w edukacji historycznej. W trakcie sesji będzie miało miejsce spotkanie ze scenarzystą, który podzieli się wiedzą, jak powstaje komiks historyczny, oraz wydawcami, którzy opowiedzą o idei i założeniach komiksu.

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie wypełnionego formularza pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną najpóźniej do 4 listopada br. (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby będą przyjmowane wg kolejności zgłoszenia).

Koszt uczestnictwa wynosi 40 zł od osoby. Uczestnicy otrzymają publikacje oraz materiały edukacyjne.

PROGRAM SESJI:
9.00-10.30 — Ochotnik do Auschwitz. Rtm. Witold Pilecki (1901- 1948) — dr Adam Cyra, PMA-B (wykład)
10.30-12.00 — Wykorzystanie komiksu w edukacji historycznej — Renata Łuczyńska, UP (warsztaty)
12.00-12.30 — Przerwa
12.30-14.00 — Komiks o Auschwitz – idea i założenia. Słowo od wydawcy — Beata Kłos i Jacek Lech
Jak powstaje komiks historyczny? Na przykładzie serii „Epizody z Auschwitz” — Michał Gałek, scenarzysta
14.00-15.30 — „Epizody z Auschwitz” w pracy z młodzieżą — Beata Kłos, Jacek Lech (zajęcia warsztatowe)

„Jest to szansa na zainteresowanie tematem, wzbudzenie ciekawości. Poprzez podawanie historii w takiej formie, powoduje się zainteresowanie historią, jako taką. Mamy tu konkretną historię, podaną w ciekawy sposób, w postaci obrazków, która może zapoczątkować poszukiwania obszerniejszych opracowań. Nie narusza to w żaden sposób jakichś praw ludzkich, moralności, czy poszanowania historii. Tu się szanuje historię, bo tu przedstawia się prawdziwe fakty. Jestem zwolennikiem mówienia prawdy. Obojętnie, czy jest ona dobra, czy zła, ale prawdziwa…”

Kazimierz Smoleń, były więzień KL Auschwitz

Miłość w cieniu Zagłady
Miłość w cieniu...