Aktualności
Bezpłatne zwiedzanie Miejsca Pamięci dla polskich uczniów w ramach pobytów studyjnych
Od lutego 2025 r. uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z Polski będą mogli nieodpłatnie zwiedzić Miejsce Pamięci w ramach stacjonarnych pobytów studyjnych organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.
UWAGA! Z UWAGI NA BARDZO DUŻE ZAINTERESOWANIE UCZESTNICTWEM, CZAS OCZEKIWANIA NA UDZIELENIE ODPOWIEDZI MOŻE WYNIEŚĆ KILKA DNI. LICZBA DOSTĘPNYCH TERMINÓW OGRANICZONA, ZATEM NIE ZAWSZE BĘDZIEMY W STANIE ZAGWARANTOWAĆ ORGANIZACJĘ WIZYTY W WYBRANYM DNIU. PROSIMY O CIERPLIWE OCZEKIWANIE NA KONTAKT Z CENTRUM OBSŁUGI ODWIEDZAJĄCYCH.
Pobyty studyjne stanowią pogłębioną formę edukacji w Miejscu Pamięci. Pozwala ona nie tylko na poszerzenie wiedzy o historii niemieckiego nazistowskiego obozu, ale także na poznanie mechanizmów, które doprowadziły do ludobójstwa. Zwiedzanie terenów byłego obozu oraz dodatkowe zajęcia warsztatowe dotyczące pamięci o Auschwitz mają posłużyć refleksji na temat naszej wspólnej moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy.
W ubiegłym roku z pobytów studyjnych skorzystało ponad 24 tysiące osób. Prawie połowę stanowili uczniowie polskich szkół. Wychodząc naprzeciw tak ogromnemu zainteresowaniu, z jakim spotkaliśmy się w 2024 roku, Muzeum zdecydowało się na dofinansowanie wizyt dla polskiej młodzieży zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Opłata pobierana będzie tylko za warsztaty, które stanowi integralną część pobytu studyjnego.
Pobyt studyjny obejmuje dofinansowane ze środków Muzeum zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz z przewodnikiem, trwające ok. 3,5 godziny, oraz wybrane warsztaty podsumowujące prowadzone przez zespół edukatorów MCEAH, które trwają 1,5 godziny. Opłata pobierana jest wyłącznie za warsztaty. Wynosi ona 260 zł za całą grupę.
Liczba miejsc jest ograniczona. Na zgłoszenia nauczycieli i opiekunów grup czekamy do wyczerpania wolnych terminów.
Zapytania dotyczące rezerwacji prosimy kierować drogą mailową, wysyłając wiadomość zawierającą informacje dotyczące terminu wizyty, liczby osób (młodzież wraz z opiekunami) oraz wybranego tematu zajęć edukacyjnych na adres .
Po przesłaniu zapytania Muzeum prześle wiadomość zwrotną z informacją, czy w wybranym terminie możliwe jest zrealizowanie pobytu studyjnego.
Ważnym elementem realizacji pobytu studyjnego jest odpowiednie przygotowanie młodzieży wizyty, jak i jej podsumowanie Pomóc w tym mogą opracowane przez Muzeum materiały i scenariusze zajęć do przeprowadzenia w klasie czy też multibooki przeznaczone do samodzielnej pracy.