Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

21. Marsz Żywych

19-04-2012

9 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 21. Marsz Żywych. Dźwięk szofaru dał sygnał do rozpoczęcia Marszu spod bramy z napisem „Arbeit macht frei”. Uczestnicy przeszli w milczeniu do Birkenau, gdzie w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów odbyły się główne uroczystości.

W tym roku w sposób szczególny upamiętniono wyzwolicieli niemieckich obozów koncentracyjnych. W Marszu po raz pierwszy udział wzięli amerykańscy weterani II wojny światowej, którzy wyzwalali m.in. obozy Dachau i Mauthausen.

Ocalały z Holokaustu Meir Lau, były główny rabin Izraela, który jako kilkuletnie dziecko został wyzwolony przez Amerykanów w obozie koncentracyjnym Buchenwald, powiedział: — Podstawową sprawą w edukacji jest zobaczyć coś, poczuć i zrozumieć. Do tego trzeba dodać to uczucie dumy narodu żydowskiego. Tak, jak przed laty nasi ojcowie, bracia i siostry szli ostatnią drogą, z której nie było powrotu, my bierzemy dziś udział w Marszu Żywych, a nie w marszu śmierci. I każdy z nas powróci do domu, do swojej ojczyzny. To daje nadzieję, napawa dumą i jest pozytywne — podkreślił rabin.

Peter, młody uczestnik marszu z Kanady, zauważył: — Moja matka przeżyła jako dziecko Zagładę w okupowanej Polsce. Od 12 lat uczestniczy w Marszu Żywych. W tym roku przyjechałem razem z nią. To ważne, aby młodzi wiedzieli co działo się w przeszłości. To lekcja historii, która jest przestrogą na przyszłość. Niestety, źli ludzi istnieją w każdych czasach, nie tylko 60 lat temu. Jeśli nie będziemy pamiętać i wyciągać lekcji, nie uda nam się stawić czoła podobnym wyzwaniom w przyszłości. Naziści chcieli nas wszystkich zamordować, jednak dziś będzie nas tu szło w Marszu blisko 10 tysięcy Żydów, a także nieżydowskich przyjaciół, i jest to naprawdę miłe uczucie.

Zobacz wideo: 21. Marsz Żywych

Patrz też 20. Marsz Żywych

Marsze Żywych organizowane są od 1988 r. w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim. W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysiąca Żydów. Od 1996 r. odbywają się corocznie. Największy miał miejsce w 2005 r., w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, kiedy uczestniczyło w nim około 20 tys. osób.

Holokaust stanowił bezprecedensową próbę masowego mordu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W założeniach miał doprowadzić do „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli wymordowania całego narodu. W Auschwitz, największym ośrodku zagłady, Niemcy zgładzili ponad milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i obywateli innych narodów.

21. Marsz Żywych. Foto: Bartosz Bartyzel
21. Marsz Żywych....
21. Marsz Żywych. Foto: Bartosz Bartyzel
21. Marsz Żywych....
21. Marsz Żywych. Foto: Bartosz Bartyzel
21. Marsz Żywych....