Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Premiera włoskojęzycznego wydania „Odebranego dzieciństwa” na targach książki w Turynie

ps
23-05-2022

Najnowsza włoskojęzyczna publikacja Muzeum Auschwitz pt. „L’infanzia rubata. I bambini liberati ad Auschwitz” (Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz) została po raz pierwszy zaprezentowana na tegorocznym turyńskim Salonie Książki, drugich co do wielkości targach książki w Europie.

 

Fot. Andrea Tua
Fot: Andrea Tua

Autorką tej liczącej ponad 500 stron książki jest Helena Kubica, która podczas swojej wieloletniej pracy w Centrum Badań w Miejscu Pamięci Auschwitz skupiała się między innymi na losie dzieci deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

PUBLIKACJA W KSIĘGARNI INTERNETOWEJ

Książka poświęcona jest 750 dzieciom i nieletnim, którzy znajdowali się w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w momencie wyzwolenia obozu 27 stycznia 1945 r. Autorka przedstawia historię deportacji dzieci różnych narodowości, chaotyczne decyzje podejmowane przez esesmanów w stosunku do dzieci w okresie ewakuacji więźniów, sytuację w obozie tuż przed wyzwoleniem, w jego trakcie i w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu, gdy na ratunek ocalonym pospieszyli mieszkańcy Oświęcimia i okolic oraz personel lekarsko-pielęgniarski Polskiego Czerwonego Krzyża.

W publikacji opisane zostały ponadto trudne powroty do życia na wolności ocalonych dzieci, ich dramaty z powodu utraty wszystkich bliskich oraz małe radości tych, które zdołały odnaleźć przynajmniej jedno z rodziców lub rodzeństwo. Wiele osieroconych dzieci zostało adoptowanych i później przez lata szukało swoich korzeni.

– Stało się już tradycją, że podczas naszej obecności na Turyńskich Targach, na których Muzeum gości już po raz siódmy, organizujemy dla włoskojęzycznych czytelników spotkania z ocalałymi z Auschwitz. W tym roku naszym gościem honorowym była jedna z bohaterek książki „Odebrane dzieciństwo”, Lidia Maksymowicz – powiedziała szefowa Wydawnictwa Muzeum Jadwiga Pinderska-Lech.

Lidia Maksymowicz została deportowana do Auschwitz z Białorusi jako trzyletnie dziecko. W 1945 r., po wyzwoleniu, zaadoptowała ją polska rodzina z Oświęcimia.

– Dziewczynka była bardzo chora i długo nie mogła się przyzwyczaić do normalnego życia: do spania w łóżku z pościelą i do kąpieli, której się bała po doświadczeniach obozowych. Opowiada również dzisiaj, że proponowała rówieśnikom zabawę w obóz, bo zwykłe dziecięce zabawy były jej nieznane. W 1962 r. Lidia dowiedziała się, że jej biologiczni rodzice przeżyli wojnę. Jej wizyta w Moskwie i spotkanie z rodzicami i trzema siostrami urodzonymi po wojnie stało się wielkim wydarzeniem medialnym. Na widok szukanej przez 17 lat córki, matka zasłabła – dodała Pinderska-Lech.

Lidia Maksymowicz jest często zapraszana na spotkania z młodzieżą i dorosłymi. – Sala, gdzie miało miejsce spotkanie z nią na Targach Książki w Turynie, była pełna. Mimo to podczas opowieści Pani Lidii panowało skupione milczenie. Po spotkaniu wiele osób podeszło, żeby zamienić kilka słów i poprosić o autograf – powiedziała Jadwiga Pinderska-Lech.

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Turynie przyciągnęła prawie 170 tys. osób, co uważane jest za rekordową frekwencję. Stałym partnerem Muzeum w tym przedsięwzięciu jest Stowarzyszenie Pociąg Pamięci (Associazione Treno della Memoria), które od ponad 10 lat organizuje przyjazdy młodzieży włoskiej do Miejsca Pamięci Auschwitz.