Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Otwarcie wystaw i czasowej siedziby Krajowego Instytutu Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii

03-06-2021

W klasztorze San Salvador w Oña w hiszpańskim regionie Burgos została otwarta czasowa siedziba krajowego Instytutu Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii. Prezentowane są tam trzy wystawy: „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”, „Oświęcim 1920-1930” oraz „Polska pod okupacją”.

 

W uroczystości otwarcia wystaw i siedziby 26 maja 2021 r. wzięli udział prezydent Prowincji Burgos Cesar Rico, dyrektor wydziału edukacji w Kastylii i León Roberto Saiz, dyrektor wydziału Edukacji w Prowincji Burgos José Antonio Antón Quirce, dyrektor wydziału edukacji w arcybiskupstwie w Burgos ks. Andrés Picón, przedstawiciel Instytutu Polskiego i Ambasady Polskiej w Hiszpanii Ernest Kowalczyk, a także przedstawiciele kilku fundacji, prezydentów miast i władz samorządowych.

Konsul honorowy Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i prezes Krajowego Instytutu Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii Enrique de Villamor y Soraluce wyraził chęć dalszej współpracy z władzą prowincjonalną Burgos i zaznaczył, że wciąż trwają poszukiwania stałej siedziby dla Instytutu.

- Intencją powstania siedziby i aktywności Instytutu jest rozpoczęcie projektu naukowego i zbudowania centrum nad totalitaryzmami w XX w. Są to narzędzia niezbędne do edukowania młodzieży i rozpowszechniania uniwersalnych wartości demokratycznych i praw człowieka – podkreślił Enrique de Villamor y Soraluce.

Prezydent Władzy Prowincjalnej Burgos podkreślił, że ta wystawa jest początkiem dużego projektu edukacyjnego w regionie.

– Krajowy Instytut Auschwitz-Birkenau w Hiszpanii rozwija się niezwykle szybko, organizuje wystawy edukacyjne i warsztaty dla młodzieży i nauczycieli oraz jest na dobrej drodze do znalezienia swojej stałej siedziby. To dla nas ważnym sygnałem świadczącym o realnej potrzebie istnienia krajowych Instytutów i potwierdzeniem konieczności prowadzenia działań z zakresu edukacji o Auschwitz i Holokauście w lokalnych społecznościach na świecie – powiedziała prezes Instytutu Auschwitz-Birkenau

Czasowa siedziba Instytutu w Oña, jak i wystawy dostępne będą dla zwiedzających do końca 2021 roku. Oprócz tego w placówce planowane są warsztaty edukacyjne dla młodzieży oraz cykle filmowe dotyczące tematyki II wojny światowej.

Hiszpańska wersja Wystawy „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz” była już prezentowana w latach 2019 i 2020 w Guernice i w Logroño.