Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nabór na seminarium „75 lat po Aktion Reinhardt” – współczesna pamięć o zagładzie Żydów polskich

27-06-2017

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau ogłasza nabór na seminarium dla polskich edukatorów i nauczycieli 75 lat po „Aktion Reinhardt”

 

Cele projektu:
- poznanie historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i innych ośrodków zagłady
- upamiętnienie zagłady polskich Żydów 
- poznanie nowych metod nauczania o Szoa
- opracowanie materiałów dla nauczycieli przygotowujących młodzież do wizyty w miejscach pamięci (wybrane materiały zostaną opublikowane w formie teki edukacyjnej)

Do udziału w seminarium zapraszamy nauczycieli oraz edukatorów działających w obszarze edukacji nieformalnej, którzy do tej pory nie uczestniczyli w specjalistycznych seminariach, szkoleniach i innych formach doskonalenia zawodowego z zakresu tematyki II wojny światowej i Szoa. Pragniemy, aby w gronie seminarzystów znaleźli się także wychowawcy, katecheci, bibliotekarze i inne osoby organizujące wizyty młodzieży w miejscach pamięci. Powinny to być osoby planujące lub rozpoczynające realizację swoich projektów.

Program projektu:

Seminarium organizowane w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, którego celem będzie poznanie historii Auschwitz oraz wprowadzenie w metodykę nauczania o Holokauście (23-26 sierpnia 2017 r.)

Wizyta studyjna w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz w Łodzi (26-27 sierpień 2017 r.)

Uczestnictwo w projekcie jest jednoznaczne z deklaracją przygotowania materiałów edukacyjnych (realizacja w początek 2018 r.)

Koszty podróży oraz zakwaterowania, wyżywienia i materiałów edukacyjnych podczas seminarium pokrywają organizatorzy. Uczestnicy zobowiązani są jedynie do pokrycia kosztów dojazdu na miejsce rozpoczęcia projektu oraz ubezpieczenia. Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego najpóźniej do dnia 21 lipca 2017 r. na adres: katarzyna.odrzywolek@auschwitz.org

Program jest częścią projektu edukacyjnego finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.