Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Żebym zdążył to opowiedzieć” – spotkania z ocalałymi z Auschwitz dla młodzieży. Rejestracja na terminy jesienne.

18-09-2023

Jesienią w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz odbędą się kolejne spotkania z ocalałymi z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz w ramach projektu „Żebym zdążył to opowiedzieć”. Jest on przeznaczony dla młodzieży starszych klas szkoły podstawowej oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych. Gośćmi będą: Lidia Maksymowicz, Zdzisława Włodarczyk oraz Bogdan Bartnikowski.

 

Spotkania odbywają się w Muzeum Auschwitz, w sali audytoryjnej MCEAH. Zainteresowanych nauczycieli prosimy o wypełnienie formularzy online. O udziale w spotkaniu decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Plan spotkań:

16 października - spotkanie Lidią Maksymowicz

Lidia Maksymowicz, która miała niespełna trzy lata, gdy w grudniu 1943 r. transportem z Mińska na Białorusi razem z matką została deportowana do Auschwitz. W styczniu 1945 r., podczas ewakuacji, matka Lidii była wysłana w głąb Rzeszy do innych obozów, a dziewczynka z grupą dzieci pozostała w Auschwitz II-Birkenau. Zaraz po wyzwoleniu Lidia została zabrana przez małżeństwo Bronisławę i Ryszarda Rydzikowskich z Oświęcimia, którzy ją adoptowali. Prawdziwa matka przeżyła wojnę i próbowała szukać dziecka, udało się to dopiero po kilkunastu latach. Do spotkania doszło w 1962 r.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

26 października - spotkanie ze Zdzisławą Włodarczyk

Zdzisława Włodarczyk, która wraz z rodzicami i młodszym bratem została deportowana do Auschwitz w sierpniu 1944 roku w pierwszych dniach po wybuchu Powstania Warszawskiego. Tu została też wyzwolona w styczniu 1945 roku.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY


14-15 listopada - spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim

Bogdan Bartnikowski urodził się w 1932 r. W czasie Powstania Warszawskiego wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd 12 sierpnia 1944 r. zostali obydwoje wywiezieni do Auschwitz. W obozie został zarejestrowany jako więzień numer 192731.
11 stycznia 1945 r. razem z matką był ewakuowany do Berlina-Blankenburga, gdzie do wyzwolenia w dniu 22 kwietnia 1945 r. pracował przy odgruzowaniu miasta. Po wyzwoleniu powrócił wraz z matką do Warszawy. Autor wspomnień pt. Dzieciństwo w pasiakach.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - 14 listopada

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - 15 listopada